Citat:
Ursprungligen postat av
Justiceforthe96
Som vanligt upprepar du samma trams som du alltid gör.
För vilken gång i ordningen du tar på dig offerkoftan har jag inte längre koll på och inte heller för vilken gång i ordningen du tolkar mig fel.
Förklara gärna för mig (jag har dock inte så höga förhoppningar om detta) hur du kan tolka mitt tyckande om att debatten är död som om jag på något sätt vill begränsa din yttrandefrihet.
Det jag menade, och som jag tror framgick för de flesta av läsarna, var att "debatten" från vissa håll numera bara handlar om att med jämna mellanrum posta om samma gamla argument om och om igen. Du får gärna fortsätta med att göra det om det tillför ditt liv någonting (även om jag inte förstår vad det tillför eftersom samtliga som följer denna tråd med all säkerhet vet exakt vad du tycker kring de begränsade områden du faktiskt postar någonting om. Alla vet säkert också vilka ämnen och frågor du undviker och kommer att fortsätta undvika för all framtid). För min del så är alltså det du kallar debatt en "död" debatt, eftersom den går på tomgång. Det har ingenting med yttrandefrihet att göra.
Jag tycker också att det är lite magstarkt när du påstår att det inte publiceras något nytt i tråden. Att Eremona och Echoes (för att nämna ett par) publicerar förhör, bilder, artiklar och annat nytt och spännande material tycks du inte bry dig om. Det du istället gör är att klaga på t.e.x. Echoes om han glömmer någon sida i publicerade förhör som han objektivt publicerar så att bland annat du kan ta del av det i original. När det dock publiceras någonting som du tycker är användbart så skriker du högt utan att ge minsta cred till den som gjort materialet tillgängligt. Bedrövligt!
Det Eremona gör är inget annat än ett oseriöst halvtaffligt försök att presentera en trovärdig alternativ gärningsman men helt i avsaknad av några bevis för Vinofs inblandning och det vet du så väl och du behöver inte lyfta fram Eremona som något att se upp till här i tråden.
Echoes må i sin tur ha postat förhör, artiklar osv men allt det där är inget nytt material utan väldigt mycket finns att hämta i förundersökningen osv osv....och självklart så ska det inte saknas någon sida i det material (förhör) som läggs upp på nätet och om ingen annan klagar så ska väl du istället vara glad att jag uppmärksammar dessa helt uppenbara missar ?
Det jag främst vänder mig mot är din otroligt enögda haltande syn på fallet CdC, du vägrar att inse att det finns en hel del för att inte säga väldigt mycket som talar till läkarnas nackdel men det väljer du att ignorera av oklara anledningar och eftersom du nämnde Echoes tidgare så vet du säkert att han postat en hel del förhör som absolut INTE är till läkarnas fördel, har du aldrig några funderingar över alla dessa motsägelsefulla uppgifter ?
Om du nu inte är helt ryggradslös så borde du åtminstone erkänna att det finns en rad frågetecken vad gäller läkarnas förehavanden runt Pingsthelgen men också innan/efter.
Tråden är ingen privat blogg där ni läkarvänner ska dunka varandra i ryggen utan här är det en fri debatt som gäller och du ska inte avfärda dina meningsmotståndare med att dom bara postar en massa trams, kom in i debatten på allvar istället och kom inte med något halvljummet slag under bältet var tredje vecka eller så.
Mvh