Citat:
Ursprungligen postat av
ulla-benny
Du verkar förvirrad. Alltså hade KJ 5 dagar på sig att ordna sitt förvärv. Varför tror du att KJ började på att kapa lemmar ?
Trist att Lagro inte kan styrka påståendet att det kommer från en levande VB.
Då det står klart och tydligt att hunden markerade för likdoft; fup:
Det har även skett sök med hund, specialiserad på att spåra liklukt, i Kristoffer Johanssons bil.
Hunden har markerat liklukt i bagageutrymmet. Detta visar att Vatchareeya Bangsuan legat i bagage utrymmet på Kristoffer Johanssons bil när hon var död.
Slutsatsen måste ändå vara att en död människa avgett kadaverinlukten. Som råkar vara i Kjs bil, som råkar vara den sista person som sett VB i livet. Även som råkar vara den enda som ofta sett VB gå runt och blöda näsblod. Stackars KJ han har inte oddsen med sig, då har jag inte nämnt tejprullen heller.
"Jan-Erik har aldrig sett några sårskador på Vatchareeya. Inte heller under förmiddagen den
4/5 2013. Hon har vid något tillfälle klagat över muskelsmärta i magparti och fått en bruten tå
efter träning. Han har inte sett att hon blött näsblod eller klagat över det. På fråga om hon har
lätt för att blöda näsblod svarar Jan-Erik nej."
Sedan har vi träningskamrater och tränare som säger likadant i fup, ingen har sett VB blöda näsblod.
"Vad Stefan minns har Vatchareeya aldrig gått från karaten med blödande näsa."
På den nivå V.B befinner sig brukar man inte skada sig. Maria säger att hon är lite som en mamma för utövarna, hon vet oftast när någon skadat sig.
Och ingen får lämna träningslokalen utan att be om tillstånd av tränaren, som en säkerhetsåtgärd då man skadat sig.
Då vet vi att ingen på träningslokalen sett VB blöda näsblod, inte heller Jan-erik den 4/5. Så varför diskuteras det att VB blött näsblod, då den enda som sagt det är KJ.