Citat:
Ursprungligen postat av
Trillske
Vi har i tråden återkommit till ett antal punkter
Så som?
Inget jag har fått som svar när jag frågat iaf.
Citat:
Ursprungligen postat av
Trillske
inte minst har jag själv talat om karaktäristik för och konsekvenser av ömtåliga system. Eftersom detta är långt ifrån dina kompetensområden kunde man tycka att du borde läsa med åtminstone halvöppna ögon, även om det inte förvånar mig att du låter bli och istället låtsas att folk tycker fram massa bokstäver. Det gör ju mindre ont i huvudet.
Jo, jag har noterat den ordväxlingen. Men får medge att jag bara slöläste det med lågt intresse. Och utan att vilja framföra det som någon kritik, men eftersom du tar upp det, så brukar dina inlägg inte sällan vara så förtvivlat förvirrade att de tom ibland är hopplösa att parsa. Troligen har du inte lärt dig att redogöra för kontext innan du uttalar dig om detaljer.
Men ditt svar skulle då vara att lagstiftning för amortering ned till 0 i skuld skulle motiveras av systemrisk, där det finansiella systemet annars skär ihop. Och du ser inte direkt att man kan lösa det med annan reglering. Stämmer det.
Citat:
Ursprungligen postat av
Trillske
Ytterligare en punkt du har missat (inte bara i tråden utan hela livet) är att detta alltså inte är en ensam uppgörelse mellan långivare och låntagare. Vi bor nämligen i ett socialist/kommunistiskt land där jag enligt lag ska ge dig pengar när du får hybris med någon matematisk modell du inte begriper. Ditt avtal är alltså något mellan dig, din bank, mig och alla andra. Jag hade varit helt med på din linje om vi levde under ett fritt system; du hade fått göra hur chansartade kalkyler du ville och ta dina egna konsekvenser. Men det gör vi inte så det är irrelevant.
T ex här talar du om att du skulle tvingas att ge mig pengar. Men du klarar inte av att redogöra varför. I vilken situation. Vilka mekanismer styr och vad de leder till. Det finns ingen rationalitet utan bara lösryckta osammanhängande påståenden. Man får inte intrycket att du har tillstymmelse till systemförståelse om man säger så.
Och så gormar du om att det är ett socialist/kommunistiskt land. Tja, men redogör då för vilken konkret påverkan det har. Kom inte bara med tomma påståenden.
Citat:
Ursprungligen postat av
Trillske
Jag har här låtit bli att tolka dig ordagrant eftersom du är ett troll - ingen hävdar att ett lån måste vara betalat innan tillgången säljs. Sluta skriva så jävla random saker.
Hm, så du väljer att ignorera det jag skriver och fantiserar ihop vad jag skrivit och gormar om det. Ja det är ju inte så att jag blir förvånad.
Det är bara att gå tillbaka lite i tråden så hittar man folk som ger uttryck för att lån skall amorteras bort. Och så kan de uppehålla sig vid det angelägna med att äga tillgången och vara skuldfri.
Citat:
Ursprungligen postat av
Trillske
Fler dumheter. Om du låter bli att läsa den här gången också, ta gärna åtminstone in faktumet att vi skiter fullständigt i om individer har vissa preferenser och tar konsekvenserna av dessa. Men det systemet lever vi inte under, och det är inte nära. Alltså inte en relevant poäng på något plan alls, eftersom reglerade incitament självklart påverkar preferenser.
Ja, du har nog rätt i att flera av er skiter i det faktum att folk har olika preferenser. Det är just därför som jag för in det. Hade ni förstått och accepterat att folk har det så hade diskussionen i tråden varit mer nykter.
T ex MrOaiki som
vill bo centralt. Och någon annan som skrev här som tom fick olustkänslor när hin kom utanför tullarna. Deras preferenser gör att de betalar en extra slant för att få de uppfyllda.