Citat:
Ursprungligen postat av
orrecrist
En egodöd är en egodöd, men jag brukar egentligen kalla egodöd för egoupplösning, låter bättre på nått sätt!
Det du beskriver låter mer som en egosplittring, ibland kan de vara svårt att skilja som åt, men har man uppnått en komplett egoupplösning råder de inga som helst tvivel vad de är för nått, då förstår man att de man upplevt tidigare "enbart" varit en egosplittring.
Det finns inget som helst kvar av varken du, jaget eller egot när du uppnår egoupplösning.
Det du kallar egosplittring kallar jag egoupplösning. En upplösning av jaget känns på något sätt inte nödvändigtvis som en total egodöd. Jag kände mig inte delad i flera bitar jag kände mig upplöst och hade problem med att relatera till mig själv men samtidigt till andra människor. Gränsen mellan mig och allt annat var väldigt otydlig.
Låter det fortfarande som en egosplittring?
Grejen med att jag tjatar lite om detta är att jag under många års tid försökt uppnå en egodöd utan att lyckats. Däremot har jag aldrig känt mig lika upplöst som i lördags men upplevt liknande effekter om än mkt svagare tidigare. Det är svårt att förstå det man upplevt och är redan nu nästan sugen på en till dos.
Kan tillägga att jag under peaken inte hade en tanke på att jag hade lustgas bredvid mig. Det var som bortblåst.
Prövade även att öppna ögonen någon gång mitt i allt och upplevde i stort sett ingen skillnad mot att ha stängda ögon. Men ändå tyckte jag inte det var speciellt visuellt :s