Citat:
Ursprungligen postat av
Keldon
Men mff har fler ligasegrar och fler cupmästerskap vunna.
Och Blåvitt har vunnit UEFA-cupen två gånger.
På tal om IFK
Känns ju som att det finns rätt mycket förändringar som kommer att ske.
Alvbåge - jag är tveksam till om han är tillräckligt jämn för att kunna försvara sin ohotade förstaplats. Jag vet inte heller om Sandberg är något som är mer värt att satsa på men det känns ju spontant som att Sandberg har större potential att utvecklas och jag vetefan om han är sämre i nuläget.
Augustinsson - lämnar. Inte gjort en fantastisk säsong men varit godkänd sett över hela säsongen.
Mattias Bjärsmyr - alltså. När senast var han riktigt jävla bra? Waehler är ju den bättre av de två mittbackarna även i år. Ändå är det Waehler som får lämna och Bjärsmyr som får ett fetare kontrakt samt kaptensbindeln
Hjalmar - antar jag stannar som 3/4:e val och det jag har ingenting emot. Föredrar om han är fjrädevalet då, vilket väl leder till Dyrestam. Jag vet inte vad han är tänkt som nu. För speltid får han ju inte.
Om Waehler drar är det ju rimligt att köpa ytterligare en till mittback. mer rimligt hade väl egentligen varit att ersätta Hjalmar Jonsson som 3:e mittback med en bättre samt behålla Waehler så mittbackarna hade sett ut som följer: Bjärsmyr, Waehler, nytt tredjeval, Dyrestam.
Salo har ju fått förlängt. Jag har ignet emot om man skickar iväg Adam. Han har varit bedrövlig sen han kom hem och sitter antagligen även på en rätt fet lön.
Mittfältet är ju möjligt att det totalt köps upp. JJ och May lär nog inte bli kvar. Antagligen ingen av de två. Gren vill ju ha längre kontrakt med de båda och jag har svårt att se att May är sugen på ett 2årskontrakt nu om han kan gå gratis i sommar. JJ vill väl testa något nytt och det kan jag köpa.
Gustav Svensson blir väl kvar, och jag vet inte hur berusande den tanken är. Tycker inte Gustav varit så jäkla bra sen han kom hem faktiskt. Poängsnittet blåvitt har med GS är fruktansvärt mycket lägre än utan honom på plan.
Allansson stananr väl garanterat och borde få mer speltid nästa säsong. Nästa säsong är nog dock sista chansen för Allansson att visa framfötterna samt hålla sig skadefri. Visade potential inledningsvis när han kom tillbaka men har fått spela alltför mycket på kanten på sistone.
MSD och Rieks lär ju garanterat bli kvar. De har ju båda gjort bra höstsäsonger. Rieks gjorde visserligen en katastrofmatch mot Norrköping men det gjorde ju alla. Däremot anser jag inte att MSD är en tillräckligt vass högerytter för ett blåvitt som ska satsa på att nå SM-guld samt att komma ut i Europa igen. Hade gärna sett en ny bra ytter som helst kan spela på båda kanterna.
Vibe och Engvall. Lär väl bli så att Vibe drar. Här borde dock Gren gå in och erbjuda ett massivt jävla kontrakt, för Vibe är Blåvitts bästa spelare på år och dar och Vibe är dessutom en riktigt populär snubbe som kan bli en kulturbärare. Om inte Vibe stannar lär väl Hysén tas hem. Han borde plockas hem oavsett. Zohore borde väl kunna få förlängt, jag tror ju han är kan bidra med en hel del som vi saknar i anfallet nu. Det kan ju dock vara riskabelt då han knappt kunnat spela.
Zohore, Vibe, Hysén, Engvall är ju en riktigt forwardsuppssätning där dessutom tre av dessa 4 kan spela på kanterna. Kanske ska Vibe återgå till en mer offensiv högerytter position om Hysén kommer hem. Hysén, Engvall, Rieks och Vibe som offensiv kvartett känns jäkligt bra.
Så summering:
En ny målvakt av klass behövs. En av de två borde skickas iväg. jag tycker man kan sälja Alvbåge och köpa en ny klar förstemålis som är i 30+ års åldern likt Kim Christensen var samt ha kvar Sandberg som får spela i cupen samt lite andra matcher
Backlinjen: Skicka iväg Adam Johansson, eventuellt Hjalmar Jonsson och köp in en riktigt jävla bra mittback där de 3 får slåss om de 2 platserna samt ha Dyrestam som alternativ bakom där
Mittfält: Ersätt JJ och May om de drar, en spelskicklig och drivande mittfältare samt en defensivt kapabel. Jag antar att Gustav är JJs ersättare rakt av. Således är det en May Mahlangu-typ som ska in i truppen. Allansson borde få spelas som central mittfältare snarare än ytter.
Haglund kanske man lika gärna kan sälja för att få loss mer pengar. Han lär ändå inte ta en ordinare tröja i framtiden varken som box2box-mittfältare eller den mer defensive av de två, oavsett om JJ/May drar eller inte.
Utöver det bör 1-2 yttrar av hög kvalitét värvas. Calvo har ju öst in mål i u21 men får inte chansen. Vet ej vad som händer där.
Potential startelva 2015:
Ny målvakt?
Salomonosson, Bjärs, Waehler, Kaseemi? (eller vad heter han?)
Gustav Svensson NY
Vibe Rieks
Engvall Hysén