Citat:
Ursprungligen postat av
Bearforceone
Hur gjorde de det menar du? autoloaders som effekt ÄR op, precis som alla andra 1-shot mechanics i spelet är. Chi-ri med sin låga skada är ju inte arketypen för en autoloader
heller.
Knappast.
Autoloaders är ingen 1-shot mechanic av fullständigt uppenbara skäl.
Och har du spelat en AMX 50 100 så vet du hur osäker träffbilden är, och du behöver ha både GLD och Vert på för att minimera aim bloom.
WTF100 var ett speciellt fall, men den har dels nerfats dels slås den ut direkt om den blir spottad.
Autoloaders är extremt kraftfulla i rätt händer, men det är långtifrån alla som kan hantera dem rätt, vilket borde vara uppenbart för alla som sett dålig BatChat förare.
För övrigt skulle jag säga att låg skada är lika vanligt för autoloaders. Det är enbart Foch 155, WTF100, T57 Heavy, T54E1, AMX 50 120, AMX 50B, Bat Chat som har hög skada och alla dessa tanks är tier 9-10.
Autoloaders med mellan skada är i princip enbart Lorraine, AMX 50 100, AMX 13 90 och T69.
Låg skada är nya US lights (M41, T37), T71, AMX 13 75, Chi-Ri, 59-16, AT7 samt X antal tier1-5 tanks.
Det är knappast att alla tanks jag räknar upp här är OP.