Citat:
Ursprungligen postat av
KlausStein
Vilket troligtvis stämmer, men det kan ju lika gärna vara en önskan från partiet som en önskan från trojkan.
När de lämnade Framåt så påstods det att det berodde på att de mer eller mindre tvingades bort eftersom de av vissa upplevdes som en belastning för partiet, eftersom de skapade så mycket dålig PR och avvek från partiets politik och ideologi.
Citat:
Det finns utan tvekan ett högre värde i att föra de typer av diskussioner som Motgift gör (huruvida just de utför detta bra är en annan fråga, jag pratar om principer) än att alla ska hålla sig slaviskt till partilinjen och inte mer.
Vad finns det för värde i det Motgift gör? För svensk nationalism finns det inget positivt värde att tala om. Det finns inget positivt värde i att vilseleda folk med desinformation eller i att sprida en bild av nationalister som konstiga knäppgökar som svenskar i allmänhet inte kan identifiera sig med.
Citat:
Tankesmedjor och dylikt är långsiktigt minst lika viktigt för ett parti som partiets egna organisation. Det kräver däremot att partiet själva klarar av att sköta sin nyhetsförmedling på sin kant, och det är här bristen har skett.
Ja, om dessa tankesmedjor och metapolitiska verksamheter ägnar sig åt politik och ideologi som ligger i linje med partiets ideologi och politiska mål. Det finns liksom ingen nytta för SD, som säger sig vilja minska invandringen, med en nyliberal SD-tankesmedja som förespråkar fri invandring...
Citat:
Vem har sagt att det är viktigare? Jag tror du missuppfattar vilken roll Motgift har tagit sig, vilken roll de spelar.
De har själva väldigt tydligt
visat att de ansåg det vara viktigare.
Citat:
Du menar chefredaktören som är ansvarig för att driva tidningen? Vem är annars ansvarig? Betyder inte att Björkqvist är ensamt skyldig på något sätt, och jag har stor sympati för honom eftersom det aldrig är lätt (och sällan blir bra) när man känner sig tvingad att utföra ett arbete man helst inte vill ha.
Jag tycker inte att Björkqvist bör klandras allt för hårt. Det säger dock ganska mycket om SvP att ett helt jävla parti tydligen inte kan skaka fram några personer som har lite allmänbildning, som är politiskt och ideologiskt pålitliga och som kan uttrycka sig någorlunda väl i skrift i syfte att sköta det viktigaste av allt, nämligen partiets egen media- och kommunikationskanal.