Citat:
Ursprungligen postat av
ZlatanMania
Denna debatt dyker upp titt som tätt men är de bara jag som faktiskt är nöjd med hur allsvenskan ser ut idag? 30 omgångar är om något en aning för lite men de har ju svenska cupen styrt upp och hela turneringen har fått ett lyft. Klockrent schema.
Är beredd att hålla med
Såsom den allsvenskan serien är med plast/vanligt gräs samt att alla slår alla på bortplan så kan det dessutom gynna vissa alg specifika säsonger att få 2 hemmamatcher mot t.ex MFF, AIK eller Elfsborg, det blir rätt udda om det jämnar ut sig först över en 5-10 årsperiod.
Jag gillar inte 33 matcher. Sen är jag dessutom osugen på att återgå till 26 omgångar då jag tycker det är för lite. Jag tycker det vi har nu är bra, dessutom gillar jag att det börjat utkristallisera sig ett toppenskikt med IFK, AIK, MFF, Elfsborg, ett mittenskikt med Norrköping, Kalmar, Djurgården m.fl samt ett bottenskikt. Jag tror det är bättre för allsvenskan i det långa loppet om ungefär samma lag slåss om guldet/europaplatserna under en längre period.
Det kommer ju ändå inte bli en omöjlighet för lagen från mittenskiktet att börja röra sig mot toppen för så dominanta och överlägsna är inte de största lagen.