Citat:
Ursprungligen postat av
Estoc
Har några frågor: när man gör te, bör man dosera likadant som när man äter dem, om man dessutom INTE vill ha citron i teet? Ligger skillnaden bara i hur snabbt man kommer igång och hur länge trippen varar, eller måste man anpassa dosen beroende på hur man gör?
Är det fasta x antal timmar ---> dricka teet och äta typ en banan samtidigt som är rekommenderat?
När ni dricker te, märker ni en påtaglig skillnad i graden av illamående/magont i jämförelse med när ni bara äter dem? Vilket sätt föredrar ni och varför?
Ja du kan dosera likadant.
Jag äter gärna en macka eller en hamburgare så magen kommer igång typ en 10-15 min efter te´t är slut.
Ja det är en märkbar skillnad med illamåendet, men jag har en känslig mage också är att påpeka.
Innan intaget brukar jag ta 2-4 starköl också bara för att lugna ner uppskjutet.
Benzo är bra också om man inte vill dricka alkohol.
Både alkohol och benzo drar ner effekten på svampen också är att påpeka men det är ju det som är meningen för att lugna ner uppskjutet men det förstör inte mycket då svampen är igång ,viktiga sen är att inte dricka eller ta benzo el liknande då man är trippad då förstör man ruset.