Citat:
Ursprungligen postat av
STFUMRTWISTED
Här snackar vi inte att någon trycker upp något i röven, utan har saker i fickan eller på liknande ställen, ganska så öppet.
Ett piller eller dylikt kan lätt missas när man bara känner igenom fickorna utanpå, eller en påse pulver. Särskilt när man har handskar på, vilket man bör med tanke på att dessa människor kan ha kanyler på sig som man kan sticka sig på( känner till en del fall med det).
Men sant är att man bör kolla igenom fickorna minutiöst. Slarv med sånt är inte bra men förståeligt, blir ju som en del att göra när man har en person gripen och det kanske ligger på med andra jobb.
Tror därför inte att detta är något specifikt för Blekingepolisen. Man har en massa skrivande framför sig, ringande till åklagare och inga andra som kan biträda. Kanske har man haft att göra med vederbörande förr och det har inte varit något problem då och så blir man lite hemmablind..
Nu tvivlar jag dock att detta är vad hon dött av, någon insmugglad tablett, påtänd kan hon ha varit innan hon plockades in. Inte alls omöjligt.