Citat:
Ursprungligen postat av
zomomg
Fast han har ju ett riskbeteende som verkligen inte är han ensak när nationens framtid står på spel (haha). Enligt bevisen så har han satt in 10 lax åt gången,spelat bort dem och satt in mer. Till en total summa av 50 tusen. Tror att någon tagit sig in på hans konto och läkt till media, eller så har någon med hans kontouppgifter läkt och att media suttit på nyheten fram tills nu. De har i stort sätt öst ut skadlig info om SD.
Haha, riskbeteende, du menar för att den där tyckaren hävdade det som SR har letat upp? En sådan åsikt är per definition meningslös eftersom det inte går att sätta några som helst seriösa diagnoser på folk utan att åtminstone göra en basal undersökning först. Det kan tvärtom anses oetiskt att göra utspel om personer på det sättet med "avståndsdiagnosticering".
Men låt mig fråga, om Bill Gates spelar bort en miljon eller två, är det ett riskbeteende då enligt dig? Man måste förstå att alla inte har samma ekonomi, och att pengasummor värderas olika beroende på vad man har för förutsättningar. Jag tror inte folk förstår hur mycket vissa politiker tjänar. Åkesson har dubbel lön både från riksdag och partiet - och sedan tillkommer en massa annat som de får - plus vad frun drar in (som också bl.a. sitter på höga poster i SD) om de har delad ekonomi - de spelar ju tillsammans. Aftonbladet har t.om. gjort en artikel om Åkessons "superlön", men det är förstås inte intressant nu längre när det ska verka som om han är ansvarslös.