Citat:
Ursprungligen postat av
Månsan
Calle Bildt laddar på allt vad han orkar i ett sista desperat försök att behålla jobbet. Udden riktad mot SD i en grötmyndig svammelattack, partiet som övertagit hundratusentals av hans röster.
http://www.dn.se/debatt/valj-inte-et...ycket-lidande/
SD är nästan-kanske-eventuellt-delvis fascister får vi veta
De flesta som överväger att rösta på Sverigedemokraterna gör det nog som en missnöjeshandling, snarare än att de delar det nästan fascistiska idéarv som ytterst finns i delar av botten av detta parti.
Uselt skrivet.
Han har ju faktiskt rätt tycker jag, de flesta röstar inte på SD för att de delar de fascistiska/nazistiska värderingarna hos personerna som var med i början, utan de missnöjesröstar. MEN: om jag var Calle eller vilken som helst sjuklövare skulle jag funderat på vad som gör att folk som missnöjesröstar blir fler och fler och går från 7K till SD - TROTS det enorma drev som bedrivs mot dem från medier och politiker, och trots att alla vet vilka rötter de har. Kan det MÖJLIGEN ha att göra med att SD som enda parti driver någon linje som fler och fler tycker är viktig?
Jag tror egentligen Calle och de flesta i ledande ställning fattar att det är så, men de har målat in sig i ett hörn av ren prestige och kan inte pudla. Vansinnigt korkat, men de är i gott sällskap. Samma hände i Storbritannien - UKIP växte, medial skitstorm skapades med BBC i spetsen, men det ändrade ju inget. Nu har striktare asylpolitik blivit normaliserad, och BBC har erkänt misstaget.
Det hände faktiskt med NyD också. Deras förslag blev del av politiken senare. NyD hade dock ingen chans i längden eftersom de hade en liberal ekonomisk politik. SD var smarta nog att hålla mer på S linje i det relativt socialistiska Sverige. På sikt kommer nog SD att krympa eller försvinnan av två skäl: sjuklöverna tvingas acceptera verkligheten och strypa asylströmmen, och SDs konservativa väljare tycker att den realtivt socialistiska ekonomiska politiken är fel. (Fast även FP och M är ju rätt socialistiska relativt den ideologi de åberopar, en kursändring de gjort för att triangulera och nå den maktposition de nu har.)