Citat:
Ursprungligen postat av
KlokOchSnygg
svarar i citeringen
Du kan väl lägga upp lite beräkningar och bevis för dina påståenden är du snäll. Särskilt spännande sa det bli att läsa om varför olja inte kan bli tillräckligt varmt för att explodera - det var en nyhet för mig vill jag lova
Även gaser skulle jag gärna se dig utveckla resonemanget kring. Exempelvis bildas det gas av det utsläppta flygbränslet, hur hade man byggt för att skydda sig mot det?
Även det där med att det krävs högt tryck för att få en explosion, vad menar du med det? Ett hyreshus är ju inget problem att blåsa ut med en vanlig gasledning till spisen, varför funkar inte det här?
Ang. sprängning: så man sprängde lite då och då innan raset - är de så ni menar? Kan ni ge exempel på en enda CD där man gjort på det viset? Dvs där man sprängt småladdningar lite löpande istället för en enda stor smäll?