Citat:
Hej,
Jag är registrerad på en kurs - helfart 30hp. Jag har studieförsäkrat denna och väntar på utbetalning av CSN. Jag funderar på att istället byta till en kurs på halvfart - 15hp. Om jag inte anmäler den ändringen kommer jag alltså få utbetalt för helfart trots att jag bara läser halvfart. Dock har jag en omtenta från tidigare studier som jag skall göra i höst, den är på 15hp och jag kommer därmed ta 30 hp i höst även om jag är registrerad på halvfart.
Lurar jag csn och kommer jag få återkrav om jag inte anmäler ändringen?
Vänliga hälsningar,
Inkonst
För att ha rätt till studiemedel på 100% krävs det att du är registrerad på 100%. Om du avregistrerar dig och bara är registrerad på 15 hp kommer CSN upptäcka det och kräva tillbaks mellanskillnaden direkt. Om du ser till att registreringen på kursen står kvar så att du på pappret läser 100%, men blankt struntar i den ena kursen märker CSN inte något.
Det är första delen: vad som krävs just nu för att man ska få CSN. Det går dessutom alldeles utmärkt att få CSN för en kurs man läst innan, om man kan bli omregistrerad på den.
Den andra biten handlar om hur många poäng man måste ta för att få CSN nästa gång man söker. Det är 75% av de poäng man tagit studiemedel för. Tar du CSN i en termin på 100% är det alltså 30*0.75=22,5 hp. Här spelar det ingen roll alls vilka poäng du tar. Du kan få CSN för 100% på läkarprogrammet, men sedan ta 30 hp kurser i filosofi och ändå få nytt CSN nästa gång du söker.