Citat:
Ursprungligen postat av
yegori
Om man vill gå in på kaparna vill jag gärna ha förklarat hur det var möjligt att den bästa "piloten" de hade, Hani Hanjour, kunde flyga i över 800 km/h just över marken i flera hundra meter?
Det finns förklarat många gånger om att det inte är särskilt svårt att flyga en kort bit nära marken i hög fart, vi har dessutom länkat till filmer där andra stora trafikplan gör liknande låga överflygningar i liknande hastigheter utan några problem.
Flera hundra meter handlar dessutom bara om några sekunder så det hinner inte hända så mycket, och skulle nåt ha hänt så de gick i backen tidigare så hade de sannolikt kanat vidare och kraschat in i byggnaden ändå med tillräckligt resultat för att få den uppmärksamhet man önskade.
Citat:
Ursprungligen postat av
yegori
Innan dess hade han gjort en imponerande sväng som fick alla flygledare som var inblandade att tro att det rörde sig om ett militärplan.
Nej, den svängen är inte särskilt imponerande alls, men ni konspirationstroende försöker blåsa upp det till nåt märkligt med att säga t ex ”180 graders sväng” eller liknande, men samtidigt glömmer att ange radien för denna sväng. Ett trafikflygplan kan dessutom svänga i betydligt mindre radier än folk tror.
Citat:
Ursprungligen postat av
yegori
Hastigheten han flög i vida överskred gränsen för vad som planet var designat för: tillräckligt för att det skulle slitas sönder av luftmotståndet.
Inkorrekt vilket vi redan gått igenom många gånger nu, men ni vägrar ta till er annat än sådant som passar er fanatiska tro om en konspiration.
Citat:
Ursprungligen postat av
yegori
Hani Hanjour var en riktig klant. Han kunde inte flyga en Cessna, och enligt en flyginstruktör kunde han inte flyga överhuvudtaget!
Om han inte kunde flyga en Cessna eller över huvud taget, hur kunde han då klarat att ta flygcertifikat? Du kastar helt enkelt fram helt felaktiga påståenden.
Citat:
Ursprungligen postat av
yegori
Men det var alltså han, som aldrig suttit i en cockpit i en 757:a, som skulle ha gjort dessa manövrer.
Det är bevisat att kaparna köpt simulatortid för stora trafikplan, alltså samma som piloter för trafikplan också får använda för sin utbildning.
Citat:
Ursprungligen postat av
yegori
Minsta rörelse i fel riktning och planet hade kraschat långt innan det nått Pentagon. Det finns överhuvudtaget ingen logik i att flyga så nära marken i och med att det vore mycket lättare att träffa Pentagon snett uppifrån:
Nej, minsta felaktiga rörelse betyder inte automatiskt att allt går åt pipan, bara att det kan göra det.
Citat:
Ursprungligen postat av
yegori
flera erfarna piloter har sagt att de inte skulle klara det, alternativt att det skulle krävas flera försök.
Ändå kan många ickepiloter göra samma manövrar i simulator utan större problem...
Citat:
Ursprungligen postat av
yegori
Sedan vet vi att det fanns massvis med kameror som filmade runt Pentagon: åtminstone 85 st.
Ja, men hur många av dessa var placerade just för att fånga rörliga objekt på himlen som brakar fram i 800km/h? Har du någon kunskap om hur fotografering funkar så borde du fatta att det måste till andra inställningar för bildfrekvens slutare bländare etc för att fånga långsamma objekt och snabba objekt.
Citat:
Ursprungligen postat av
yegori
Trots det har vi bara en extremt otydlig bild där en stillbild tycks vara manipulerad. Det finns inget i bilden som visar en 757:a som kraschar in i Pentagon: snarare ett mindre okänt objekt. Möjligen rörde det sig om en global hawk eller någon slags missil.
Hur skulle det kunna vara lättare att identifiera ett mindre objekt än ett större på dessa bilder?
Citat:
Ursprungligen postat av
yegori
Och var är planets delar?
Det finns massor med bevis för att man hittade en massa delar från aktuellt flygplan både utanför och inne i Pentagon.
Citat:
Ursprungligen postat av
yegori
Var är de "oförstörbara" motorerna? Landningsställena? Flygstolarna?
Motorerna, landningsställ, flygstolar etc hittades i eller utanför Pentagon.
Citat:
Ursprungligen postat av
yegori
Varför var hålet i Pentagon så litet;
Hålet stämmer väl överens med måtten på flygkroppen på aktuellt flygplan. Men är alldeles för stort för att stämma med en missil eller Global Hawk
Citat:
Ursprungligen postat av
yegori
varför syns det inte var motorerna träffade byggnaden?
Det syns klart och tydligt var motorerna träffade fasaden, märken och deformation av krafter utifrån och in mot fasaden på varje sida om själva hålet som stämmer väl med måtten mellan motorerna. Även märken efter vingarnas islag kan ses.
Citat:
Ursprungligen postat av
yegori
Sammantaget så talar allt för att något är mycket fel med den officiella versionen, och då har jag inte nämnt planet i Shanksville eller WTC....
Ditt inlägg talar bara för att ni konspirationstroende ännu efter långt över 10 år ännu inte fått fram minsta bevis för en konspiration eller inside job, utan fortfarande försöker klamra er fast vid detaljer och påståenden som är motbevisade och förklarade för många år sedan.