Citat:
Ursprungligen postat av
Revole
Hur fungerar det egentligen med PBL på ett program där sådan konkurrens råder? Man har ju hört om diverse sabotage mellan studenter. Känns som att man skulle vilja försöka lura basgruppsmedlemmarna på träffarna.
Jag brukar göra det. Det var dock mest lyckat under T6, då jag under en hel termin lyckades lura mina basgruppsmedlemmar, hela seminariegruppen inklusive lärare samt även våra professorer att det fanns ett ämne som kallades folkrätt, och att folkrätten hade betydelse för världen. Det gick faktiskt så långt att även FN gick på det. Visst, det låg ju lite arbete bakom allting, var ju tvungen att läsa in mig på ämnet, men jag tycker att et gav klar utdelning. Det är en kul grej som jag kan berätta för mina barnbarn.
Och hur tror du att det skulle gå till? Du tror inte att lögnen skulle avslöjas på seminariet som direkt följer ett basgruppsmöte? Visst, det finns ju oftast någon som är mindre intelligent i basgruppen och som hellre vill fokusera på det grundläggande än det komplicerade. Men om alla andra i gruppen är överens, vilket sker ganska ofta, behandlas personens önskan tämligen styvmoderligt.