Citat:
Ursprungligen postat av
hvita.nhegrer
Flyktingpolitiken var bara ett "svepskäl" för Reinfeldt att börja prata ekonomi, där M (märkligt nog) anses ha trovärdighet:
Problemet för Helfel är att lögnen om invandringens obefintliga kostnader är sönderslagen av honom själv till PK medias stora chock.
Samtidigt så fullkomligt vältrar Helfel sig i mångkultur och folkutbytes gyttja, medierna har till och med tagit upp att Sverige kommer förändras totalt och massinvandringen ändrar folkbilden på gatan.
Det här har PK media och sjuklövern försökt dölja, nu är katten ute ur säcken.
Jag personligen har svårt att tro att huvuddelen av svenskarna vill utrota sig själva, således kommer Helfels tal explodera i hans ansikte.
Helfel gör felet som andra isolerade beslutsfattare har gjort, man lyssnar bara på den egna kretsen.
Dock blir det inga enorma siffror i det här valet ( 15-16%) men SD kommer gå mycket starkt framåt och kommer växa snabbare och snabbare till nästa val 2018 och landa runt 25-30 %.