Citat:
Ursprungligen postat av
glimmande
Men alltså. Bara för att offentliga resurserna tar slut så betyder det inte att skatten går ner. Att betala för gated communities, privata skolor och privat sjukvård samtidigt som man måste betala för en offentlig man ej använder är förbannat dyrt. Det funkar i USA där skatten är hälften jämfört med Sverige men knappast här.
3-400 villor som delar på en väktarnärvaro behöver inte bli dyrt.
En tilläggsförsäkring på en tusenlapp i månaden har nog de flesta råd med och jag tror att de flesta arbetsgivare gladeligen skulle betala extra för att ha anställda på jobbet istället för i ett havererat vårdmaskineri.
Som jag sade, de som är pro snabb invandring är de som får betala priset.
Invandrare som redan är här, låginkomsttagare och arbetslösa. Allt detta för att vi ger 200.000 utav 45.000.000 flyktingar hjälp här istället för på plats. EU och FN hade gemensamt kunnat lösa detta på ett elegantare sätt. Illa spenderade pengar och missriktad hjälp. De som far vetkligen illa i härdarna hånar vi genom att ge någon promille all världens hjälp medans de som är kvar dör. Reinfeldt har avslöjat sig som en synisk antihumanist.