Citat:
Ursprungligen postat av
Svenne-i-Banan
Jag tycker tvärtom att alliansen har imponerat stort men med undantag för att man inte lyssnar på väljarna i denna fråga.
Rent ekonomiskt så tycker jag att de har gjort ett bra jobb. Osthyvlat av ungefär en halv procent av bnp per år i skattetryck. Det blir en hel del över två mandatperioder. De missade att ta bort ränteavdraget för att stävja privat belåning. Det är lite oklart för mig hur mycket de egentligen kan undvika skapandet av privata lånebubblor. Kanske införandet av amorteringskrav? Fast då sabbar de samtidigt grunden för svensk tillväxt i form av återcirkulationen av lånepengar.
I övrigt så är jag lite kluven. Den ruttna skolan är nåt som dumpades i deras knän. Försvaret var redan omlagt till att Sverige bäst förvaras genom kolonial krigsföring i Långtbortistan. Utförsäljningar beror på säljpriset. Vin och Sprit var ok rent ekonomiskt. Vattenfalls spekulationsförluster är tråkiga men det är även lite oklart om regeringens ansvar då man knappast kan kräva att ministrar har detaljkoll på sådant som professionella tjänstemän styr i egen majestät. Finns massor av störiga detaljer och en hel del positivt. Men allt bleknar jämfört med MP-uppgörelsen och att de inte stramade upp invandringspolitiken 2006 och framåt.