Citat:
Ursprungligen postat av
bernad_law
Mmmmm.... Du vet att det är sant, du vet att rebellsoldaten i förgrunden på filmen är i Ukraina, du vet att man inte kan köpa dylika vagnar hipp som happ. Du ändrar storyn från att "de kan köpas på svarta marknaden" till "det är säkert inte i Ukraina" och allt annat du kan komma på bara för att du inte VILL att jag ska ha rätt.
Ändå VET du att detta är en BTR-82, och att den finns i Ukraina.
1. Hur kan man veta det?
2. Visst kan man det, det är bara vapenhuven som är "licenspliktig". En BTR-80xx är något som du kan köpa i Ryssland eller Ukraina som Svensk medborgare så länge det avser en version som
kan* exporteras till Sverige. För vapenhuven så behöver du däremot tillstånd, vilket
du nog inte får varken i Sverige eller i Ryssland.
3. Svarta marknaden finns förstås. Givetvis går allt att få tag på för den som har pengar. Det går säkert att få fram M1

r och Leo2:s också, ifall börsen är tillräckligt stor.
4. Hur kan du vara så säkert på att det är en BTR-82xx? , trots allt har Ukraina en massa varianter på BTR-80xxx under andra "etiketter". Att addera vapenhuvar verkar vara vad de mest pysslar med förövrigt. I övrigt kan du studera anledningen till att Ukraina inte använder sig av sina 4st BMP-3.
*kan avser legala skäl, säkerligen är "senaste versionen" lite småhemlig, men BTR80:s torde ha dykt upp överallt varför de inte borde vara belagda med exportförbud, trots allt har väl alla redan haft sådana?