2014-08-16, 16:48
  #457
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Polyklorfenol
"Slösat bort finanserna"? Hur kommer det sig att Sverige är ett av de länder som klarat sig bäst ur lågkonjunkturen i Europa?
Sverige kastar ner pengar i ett svart hål: Massinvandringen.

Säg mig, har du de senaste 10 åren läst om ett överskott i offentliga finanser? Det skärs ner och sparas för varje år som passerar samtidigt som befolkningen blir större och arbetslösheten ökar. Visst kan man jämföra med de länder som klarat sig sämre, men betyder det att Sverige går bra och bör fortsätta på den utstakade vägen. Du, OECD samt WSP - bästa vänner.
Citera
2014-08-16, 16:49
  #458
Medlem
Rostiga.Sheriffbrickans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Golonka
Han måste vara pårökt... Han går alltså ut till svenska folket -en månad före kanske det viktigaste val vi haft i landet sedan 1920-talet- och gör inte bara klart för folk att det väller in ohanterligt stora volymer asylsnyltare, de är faktiskt förknippade med sjukt stora kostnader och det kommer att innebära att det land vi trodde var vårt kära Sverige, som vi blivit ganska bekväma i här sedan ett halvsekel tillbaka ungefär, inom kort kommer att upphöra att existera och att detta kommer att göra ont som fan och bli jobbigt, men att vi ska "öppna våra hjärtan"?!?! Karlfan är sinnesrubbad!


Det är ju helt uppenbart vad det jävla svinet vill.

Han vet att han kommer inte vara kvar efter valet och han vet också att skulle moderaterna få tillräckligt så kommer de med SD att vara i majoritet, typ 25-30% M och SD 15% så kan de med FP och KD styr landet i en bättre riktning, det är hans värsta mardröm det rycker i negerkuken när han bara tänker på det.

Gör han istället så att M får 15%-20% i valet så vet han att då blir det ingen regering med SD då M är för små även med några stödpartier och SD.

Han pajar för sitt parti bara för att han är sjuk i huvet. annars om han ville ha minst 40% hade det räckt att säga det han gjort och lova att han ska sätta stop för flyktingvågen.
Citera
2014-08-16, 16:49
  #459
Medlem
AnonymKostyms avatar
Jag kan bara komma på en anledning att Reinfeldt kommer ut med detta såhär.

Fri översttning av vad han sa:

"Svenska folket....är det här verkligen vad ni vill ha? Förstår ni vad det här kommer att leda till för välfärden/samhället? Förstår ni hur mycket pengar det här är? Jag ber er i sådana fall att öppna era plånböcker...."

Mainstream svensson: Ok...man är ju inte en dödsknarkande nasserasse.

Jag:
Citera
2014-08-16, 16:50
  #460
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gromph
Alliansen har under 8 år hindrat vänstern från att sabotera landet.

Tvärtom har de tagit hjälp av vänstern så att de kunnat genomföra den vansinniga politiken vars katastrofala följder är föremålet för den här tråden. Jag har sett mycket av det du på ett begåvat sätt förmedlat i andra trådar. Men här måste det slagit slint för dig.
__________________
Senast redigerad av Eulenspiegel 2014-08-16 kl. 17:45.
Citera
2014-08-16, 16:50
  #461
Medlem
Svinhudens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Avva66
Faktum är ju att trots att vi skulle stoppa all invandring nu så kommer ju invällarna lik förbannat.
Att bara skicka ut dem är ju inte så lätt, var i helsike ska vi skicka dem när de är papperslösa?
Det kommer att ta lång tid att få ordning på detta kaos. Ian Wachtmeister (Ny demokrati) hade rätt, gör inte reklam för Sverige. Skadan är redan skedd.

Strypa bidragen. Enda som funkar.
Citera
2014-08-16, 16:50
  #462
Medlem
RexGermanias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vaksam
ND lade ner verksamheten. Proteströsta på SvP eller taktikrösta på SD...?
Proteströsta SvP. Några procent gör ingen skillnad för SD då dom kommer att öka enormt ändå men varje röst för SvP är en stark signal att nu får det fan vara nog.
Citera
2014-08-16, 16:50
  #463
Bannlyst
Tyvarr ar manniskor valdigt svara att paverka!

Har de en asikt, tex en fet "feminist-lebba" som rostar Fi - Sa ar chansen att andra hennes asikt lika med noll.

Skont anda att Fi fatt folk att lasa deras partiprogram Det ar allt som behovs for att de inte skall rosta Fi!

Har ni bekanta som funderar pa Fi - Be dem lasa partiprogrammet!

Endast "Asa-Nisse" (K.Bergquist) Kjelle Kjelle, vad har hant. Forut min hjalte - Nu annu en "politruk" som suger *** nar han maste.

Hoppas Gudrun kanner sig krossad/mosad - Kommunist var hon pa den tiden de akte till Moskva for moten. Fi - FAN!
__________________
Senast redigerad av Game-Set-Match 2014-08-16 kl. 16:52.
Citera
2014-08-16, 16:52
  #464
Medlem
RobertJanssons avatar
Reinfeldt själv "vill" ingenting, eller kan i vilket fall inte handla efter det. Våra politiker är målvakter åt betydligt mäktigare personer. Reinfeldts jobb går ut på att ta folkets hat för beslut vi tror är hans så bankmaffian kan fortsätta gömma sig i i skuggorna. Belöningen för väl utfört lydande är ett välbetalt och lugnare jobb i EU eller på investmentbank. Fredrik är värd allt förakt, men rikta lejondelen av hatet där det gör nytta. Demokrati, mångkultur, feminism är en bluff, öppna ögonen och se igenom illusionen innan den tar fast form. SD är en del av samma illusion, illusionen att vi kan rösta fram förändring.

"Rasister"-"Antirasister" "Kvinnor"-"Män" "Svenskar-invandrare" "Invandrare"-"Invandrare" och 1000 andra konflikter, den enda konflikten som *inte* finns är "Människorna-de som verkligen styr vårt land" Det är ingen slump om någon tror det.

Hatar ni aftonbladet och journalister? Onödigt. Hata ägarna. Vilka äger Schibsted? Goldman Sachs, JP Morgan, Bank of New York bland andra otäckingar. Vilka belönar våra politiker efter avslutat uppdrag? från aftonbladet-

Ett rykte som kopplas samman med Anders Borg är mer envist än andra.
Det handlar om att han kan vara aktuell för ett toppjobb hos någon av världens största investmentbanker. En av de banker som det talas om är amerikanska jätten Goldman Sachs. Det skulle innebära att Borg går samma väg som en av sina företrädare, Erik Åsbrink (S), som var finansminister 1996-99 och 2011 fick jobb som internationell rådgivare hos Goldman Sachs. http://www.aftonbladet.se/nyheter/valaret2014/article19167506.ab

Åsbrink och Borg är kanske bara bra på siffror...

Skulle kunna fortsätta hela dagen, men blev långt känns det som.
Citera
2014-08-16, 16:53
  #465
Medlem
Det blev fel i citeringen. Kolla inlägg 276.
Citera
2014-08-16, 16:54
  #466
Medlem
Alla humanister som nu inte kommer ha råd att varken importera mer eller ge stöd där det behövs är dem glada nu? Menar tydligen är det ju rasism att behålla sin ekonomi så man kan hjälpa folk på plats istället för att importera hit och rasera landet.

Och hur kan de säga att det inte finns pengar? Invandring är ju en vinstaffär av stora mått, kolla sandviken en halv miljard pang boom liksom! ALla undersökningar de sprutat ut i media om hur jävla lönsamt det är att ta hit analfabeter med getherdarutbildningar osv. Vad hände? För inte har väl politiker och media LJUGIT för folket?
Citera
2014-08-16, 16:55
  #467
Medlem
Rostiga.Sheriffbrickans avatar
Han vill bara förstöra för M efter valet, han kommer ändå inte sitta kvar efter valet, han skulle ersättas av en vettigare kille ev Borg så om M skulle få 25% och SD 15% med hjälp av KD och FP så kan de komma i reg position det är negerhanens värsta mardröm.

Nu ser han till att de får 15% på sin höjd och då blir det inget regera med SD.

En riktigt psyksjuk person.
Citera
2014-08-16, 16:55
  #468
Medlem
Swedenhielmss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RexGermania

Jag hoppas att Reinfelds tal fungerar som en väckarklocka för många och att även Sverigedemokrater inser att det inte hjälper att bara minska invandringen när 1 av 10 nya svenskar är av ett främmande folk.

16 % är främmande folk i dagens Sverige kan man läsa i tråden om DN:s rasistiska artikel.

1 av drygt 6 nya Svenska är då av ett främmande folk.

Vi är snart utrotningshotade, ungefär som de där Yazirierna eller vad de heter som är uppjagade på en bergstopp i norra IRAK.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in