Citat:
Ursprungligen postat av
Skrev
Nja. Han säger ju tidigt 90-tal och då bör han väl – som jag faktiskt skrev – syfta på tiden före de "toppjobb" jag ironiskt beskrev från 1993 och 1994.
Värt att notera är att årtalen för Aftonslasken och Ex-pressen står inom parentes i hans CV – 1990 resp. 1991. Kan det bero på att han menar sig ha skrivit anonymt för de två dagstidningarna just utifrån sitt påstådda wallraffande?
Det låter lite märkligt ändå att en nybakad murvel från Poppius, som bara agerat nöjesreporter på Kvällsposten får göra något sådant. Eller jobbade man så på den tiden när det faktiskt fanns nazist-gäng med rakade skallar i landet?
Jag tvivlar starkt på att Arnstad talar sanning. Problemet är att bevisa att Arnstad ljuger. För Arnstad lär knappast plocka fram artiklarna och säga "Det här skrev jag under pseudonym" om de inte finns. Om någon ber Arnstad om dem offentligt, dvs via Twitter, så kommer Arnstad på vanligt fil.arn manér att radera och blockera om han ljugit.
Å andra sidan, hur svårt är det att infiltrera öppna partier? Såvitt jag har förstått är det egentligen aldrig något problem, de bygger på öppenhet. Därför som Caroline Stenman kunde "infiltrera Sverigedemokraterna" och därför som Daniel Poohl kunde "infiltrera Nationaldemokraterna". Medlemskap och deltagande i aktiviteter är inget man behöver arbeta för att få, snarast välkomnas man in i partier. Framstegspartiet lär väl inte ha varit någon skillnad heller i det avseendet. Det är alltså löjeväckande fånigt, hur skulle det låta om någon sade att han infiltrerat Socialdemokraterna? Eller Röda Korset? Det är på den nivån. Kanske är det något som Arnstad skulle ha klarat av? Han hade ju en pappa som var mycket etablerad på Aftonbladet och tidningen är knappast känd för sin avsaknad av nepotism.
Vi kommer troligen aldrig få det bevisat eftersom det sannolikt är ytterligare en svulstig Arnstad-lögn. Som jag skrev, det finns inget som pekar mot att det skulle vara lögn annat än att Arnstad är, med de senaste årens avslöjanden i åtanke (anställning, arbete, värnplikt, examen osv), att beteckna som
vanelögnare. Det finns å andra sidan heller inga som helst bevis, än så länge, för att Arnstad skulle tala sanning och han kommer, om han ljuger, inte att samarbeta och plocka fram de påstådda artiklarna. Således blir det svårt att bevisa att han ljuger.
Citat:
Ursprungligen postat av
Skrev
Hur var det med lillflickan som wallraffade inom SD och blev ertappad på en Finlandsfärja? Var det någon ny okänd förmåga utan förflutet inom media som skickades ut på liknande sätt?
Hon var anställd av SR och gjort en del för dem men, av naturliga skäl (radio), så var hon inget känt ansikte och hon genomförde ett efternamnsbyte innan för att slippa bli upptäckt vid en googling.