Citat:
Ursprungligen postat av
dodri
Du har så rätt. Situationen i Syrien har blivit svår för USA. Att stötta SAA är uteslutet, USA och väst vill fortfarande få bort Assad från makten. Men att enbart bomba ISIS i Syrien skulle ge SAA en stor fördel, denna fördel har jag svårt att se att USA/väst vill ge SAA. Eftersom det fanns ett förslag att ge de så kallade "moderata rebellerna" vapen värda 500 miljoner USD för ett tag sen, så finns hoppet fortfarande kvar att dessa skall bli en maktfaktor igen.
Antagligen ser USA situationen i Syrien (att ISIS slåss mot SAA) som en win/win situation just nu. Folk från båda sidorna dör. Frågan är vad som händer om ISIS lyckas avancera kraftigt.
Ja, USA kan inte längre "acceptera" Assads närvaro och samtidigt ha hedern i behåll. Detta kan i slutändan visa sig ha varit en väldigt destruktiv strategi, inte enbart för amerikansk utrikespolitik utan främst för det syriska folket.
Jag blir alltid intresserad när man skriver "de moderata rebellerna". Jag vill veta följande saker när man lägger in det mycket luddiga begreppet:
- Vad är en "moderat" rebell?
- Vilka är "moderata" i Syrien?
- Har dessa "moderata" en kapacitet att med/utan finansiering/beväpning säkra det västliga intresset och därmed motarbeta många de islamistiskt förande rebellgrupperna i landet som inte har samma mål -> ett demokratiskt Syrien?
- Vad är innefattar ett "demokratiskt" Syrien?
1. Ett Syrien där alla kan delta i allmänna val och välja sin egen president/regering, men där icke-muslimer och kvinnor intar en lägre ställning? -> Teologisk demokrati.
2. Ett Syrien där alla kan delta i allmänna val och välja sin egen president/regering samt där kvinnor/icke-muslimer garanteras lika rättigheter i teorin och praktiken? -> Sekulär liberaldemokrati.
Vilket av dessa ovanstående alternativ (1) och (2) kan de "moderata" rebellerna med viss realism lyckas uppnå?
För övrigt anser jag att en stat inte kan benämnas som en "demokrati" eller "rättsstat" när icke muslimer och kvinnor innehar lägre rättigheter genom konstitutionen (teorin) eller i det uppbyggda samhället (praktiken). Detta är min bestämda åsikt och ingen kommer lyckas ändra på det. I min värld är en sekulär diktatur samma sak som en "demokrati" om minoriteter eller kvinnor intar en lägre ställning genom landets konstitution, d.v.s. de mest grundläggande författningar. Likhetsprincipen skall genomsyra alla organ i samhället, jfr RF 1:9, annars är landet inte en demokrati.
Citat:
Ursprungligen postat av
brigade
Hur gick det till när FSA förlorade nästan hela kontrollen och finns dem ens kvar nu?
FSA finns kvar men är kraftigt försvagade och splittrade. Deras militära kapacitet har sjunkit det senaste åren och de är för tillfället beroende av de islamistiska och konservativa grupperna. Om vi ponerar att Assad försvinner kan ovanstående frågeställning kunna problematiseras ytterligare.
Vad händer om två, tre eller fyra militärt starka parter vill genomföra alternativ (1) medan resterande parter vill genomföra alternativ (2)? Den frågan vill man nog undvika i diplomatiska kretsar när man skickar in vapen och pengar till "moderata" rebeller.