Citat:
Ursprungligen postat av
Lucas49
Är inte det minsta konstigt om man tänker efter. Ryssland för ju ett inofficiellt krig i Ukraina men aktar sig, åtminstone för tillfället, att officiellt attackera Ukraina. Man vill inte bli än mer släpade i smutsen av omvärlden helt enkelt. Därtill börjar ekonomin knaka rejält för Ryssland och då är ju inblandning i andra länders inre angelägenheter en kostsam historia även om Ryssland som gryende diktatur verkar nonchalera att ryssars liv kan bli svårare i och med omfattande sanktioner. Kreml har ju svält och mördat befolkningen många gånger under olika folkmördare till ledare. Men I dag måste Ryssland rätta sig betydligt mer efter omvärlden, man kan inte äta kakan och ha den kvar, annars kommer sanktioner som ett brev på posten. Vill Ryssland vara en del av världssamfundet så får man se till att sköta sig och inse att andra länder ger man f-n i. "Lita inte på oss" är ju signalerna Putin ju nu sänder över världen. Och världen lyssnar och tar in, tro inget annat.
För inlägg som detta är högläsning, till passande musik, nästan ett krav. Det vore oförlåtligt att låta detta humorvärde gå förlorat; ett personligt tack.
OT, så är det väl tänkbart att 180 grundligt demoraliserade soldater tjänar sitt syfte bättre i Ukraina än i nån Rysk fängelsehåla? Blir det militärdomstol så får väl det en del negativ uppmärksamhet; är det tillbaka till fronten som gäller så smittar sig väl deras humör av på de övriga tonårspojkarna osv.
Citat:
Ursprungligen postat av
Krösus Sork
Min poäng är att Krim är bara en godtyckligt stor enhet, t ex var väl det ryska stödet som störst i Sevastopol? Varför dra med landsbygden i det här?
Tror inte det folkliga stödet var särskilt stort för att stycka upp själva administrativa enheten Krim, snarare ville man ha högre autonomi för staten i sig; det var ju redan en självstyrande stat, även om kuvad under Kievs konstitution. Eftersom Ukrainska regeringen vägrade gå med på det kravet sökte man sig istället till Ryska Federationen där federala distrikt är normen. Sen har ju även Sevastopol specialstatus i distriktet som federal stad.
Citat:
Ursprungligen postat av
Krösus Sork
Alltså borde ju de som ville fortsätta vara ukrainare ha all rätt i världen att ansluta sin del av Krim till Ukraina igen?
Sålänge det är genomförbart rent praktiskt är det väl inget problem. Inget familjen Johansson scenario osv.
Citat:
Ursprungligen postat av
Krösus Sork
Givetvis är det ohållbart i längden och därför är det rimligare att de personer som föredrog Ryssland tog sitt pick och pack och simmade över sundet istället.
Nog för att det hade varit spännande att se 1,5 miljon människor komma simmandes så tror jag den lösningen, även om den i liknande former diskuterats även i Kiev, generellt betecknas som etnisk rensning.