Citat:
Ursprungligen postat av
RiverStyx
Vilka gäng finns där egentligen i Linköping? Black Cobra verkar vara ena parten. I aftonbladet står BC mot Asir, men i Expressen BC mot Berga-gänget. Nån som vet mer om själva falangerna? Vilka gäng är det, vad särskiljer gängen, osv?
Det finns lite olika gäng, de mest kända är ju såklart BC, Asir och berga-"gänget".
Black cobra tillsammans med manso*r (u) har ju härjat i stan de senaste åren, blandannat var det han som finns med i videon där persbrandt tar kokain på sliv3r?
Asir har försvunnit, men har under de året under 2000-talet jag bodde i Linköping inte heller varit synliga, utan först efter att jag flyttade därifrån, började de synas mer tycker jag, under 10-talet.
Berga-gänget är någon form av vänner som jag tycker är svårt att kalla för ett gäng, de gör ju inte som BC med svarta t-shirts med sin logga på precis, utan de säljer sina grejer, glider runt och spänner sig på olika krogar, men har iövrigt skött sig utan problem, vilket är anledningen till att de får vistas på krogarna.
I fredags utbröt vilt slagsmål mellan BC och Berga men utan någon särskilt skadad. Poliserna togs tyvärr med byxorna nere som vanligt, det är för lätt för gängen att samordna sig med mobilerna numera.
Citat:
Ursprungligen postat av
Tratt
Linköping har 2 "större" gäng. I Skäggetorp finns BC och i Berga finns det kallade Bergagänget.
Tidigare i år har det varit bråkigt i Ryd, dessa gäng var inblandade. Resulterade i en skottlossning vid Ryd centrum. Misstänker att det har att göra med territorium, under våren har icke-studenter suttit utanför trappuppgångar till studentbostäderna och rökt på. Pratade med en av dem och han var mycket mån om att jag fick smaka etc.. helt enkelt sälja bättre till målgruppen studenter.
Bott precis bredvid platserna där de skjutit både i Ryd och Skägget. Ryd är betydligt lugnare, men jag är inte rädd att vara ute på natten i något av områdena.
Som en annan användare skrev, "det är skillnad på studentryd och invandrar-ryd", men jag tycker att alla områden, skäggetorp, berga osv, är säkra områden man kan vistas i.
Jag var tillbaka på besök i Linköping nu härom månaden, och då ville jag se lite själv, tog bilen och småhandlade på de olika ställena och förutom mycket invandrare var det inga konstigheter, inga blickar eller "eey svenne, vårt område".
Citat:
Ursprungligen postat av
Gosif
Från början var Berga-gänget ett gäng alkoholister på 70,80-talet. Alla var mkt kända för både polisväsendet och lokalborna. En av de äldre som inte tror lever längre kallades för "tummen". En slank karl på dryga 2m. Hade nåt fel med ena handen lr om tummen var borta på ena handen kanske. Nu är väl bergagänget mer klassat som ett "invandrargäng" tror jag.
Många av dagens "berga-gäng" var väll knappt födda på 70-80talet. De är väll alla födda under mitten av 80 fram till mitten av 90-talet vad jag förstår.
Citat:
Ursprungligen postat av
Gosif
Sant. Lätt jämföra förorten "Rinkeby" eller "Rosengård" med stadsdelarna: Berga,
knivetorp och Skjut-ryd
Du menar geografisk placering? För berga, Skäggetorp och Ryd är fruktansvärt LUGNA områden, så snacka inte strunt, tack.