Citat:
Ursprungligen postat av
outoftheblue
Bland kommentarerna till Craig Murrays blog "Stockholm Syndrome" efter omhäktningsförhandlingarna, så sägs att det finns uppgifter om att Sofia Wilén faktiskt skulle vara en "intelligence asset" - hur man nu bäst översätter det. Det får i alla fall mig att undra om inte detsamma måste gälla Marianne Ny.
Inte för att man ska tro allt man läser, men nog skulle det förklara en hel del om så vore fallet.
Ja, jag tror som sagt att Marianne Ny inte kan vara så blind att hon bara är en nyttig idiot. Synkroniseringen mellan Julians väntan på avresa på Arlanda, när tre laptop stals, och hennes häktning av honom 'i sin frånvaro' är för perfekt. Andra anomalier i hennes handlande pekar ju på att allt vad hon gör har andra syften. Ingen kan vara så dum i huvudet att hon gör allt utan att förstå det, manipulerad av andra.
Det är inte alls märkvärdigt heller, även om en del tycker att det låter som galna konspirationsteorier. Kopplingar mellan underrättelsetjänster, regeringar och rättssystem är vardagsmat. Vi lever i en tid där pragmatisk geopolitik är dagordningen.
Men vad gäller Sofia Wilén är det en annan sak. Sign. Arbed på Craig Murrays blog har verkligen analyserat hennes anomalier djupt. I kommentaren du länkar till
http://www.craigmurray.org.uk/archives/2014/07/stockholm-syndrome/#comment-467660 finns det ytterligare en intressant länk med mer detaljer:
http://hazelpress.org/textmessagetiming/4581076519
"
The content and timing of the Wilen's text messages, which according to Marie Thorn's statement include "figur[ing] out a good way to get revenge" because Wilen was "very angry with Julian" and "all the hullabaloo" he had caused - are inexplicable. Wilen's stated intention - made before, during and after going to the police - does not match other witness statements, in fact it does not even match her own statement. "
Jag tror inte att Sofa Wilén var någons agent, utan att hon var äkta vara. Det mesta i hennes handlande stämmer bra in på hur människor kan handla under psykos. Men det betyder inte att jag säger att de som tror något annat måste ha fel.
Jag är nog inte den ende som har erfarenhet av hur en schizofren människa under akut psykos kan använda 'cold reading' eller snarare en slags fiskande hos andra till att få dem att tro lite vad som helst. De bygger vidare på det som 'nappar' hos andra människor.
Sofia Wilén fiskar dock så mycket att det tycks ha blivit en livsvana. Det mesta av vad hon säger är till för att få andra att tolka in mer, och reagera på antydningar. Antydningarna är dock inte rationella, utan de handlar genomgående om att hon är missnöjd med olika saker och ser sig som ett offer. Det kan vara lite vad som helst, t ex att Julian Assange surfar på nätet på tåget eller att han tar sig en tupplur.
En förslagen 'Mata Hari' skulle knappast ge sitt vittnesmål på det sättet.
På samma sätt tror jag att både SW's och AA's vittnesmål inte är direkt lögnaktiga, hur missledande, subjektiva och förvridna de än är. Både personerna ger intryck av att ha svårt att se skillnaden mellan ett händelseförlopp och deras subjektiva vision av vad den innebär, inklusive en tro att kunna läsa andra människors tankar och intentioner.