Citat:
Ursprungligen postat av
FlashbackImprover
Evolutionen har inget mål som har med medvetande att göra.
Så att människan har blivit totalt dominerande som art genom sitt ovanligt stora medvetande, har inget med evolution att göra?
Citat:
Ursprungligen postat av
FlashbackImprover
Det handlar bara om att DNA-molekylerna ska reproducera sig så mycket som går.
Så evolutionen har ett mål?
Att dna-molekylerna ska reproducera sig så mycket som går?
Du menar alltså att mängden dna-molekyler som reproduceras är ett rimligt mål, men inte en egenskap hos en livsform som ger den ett övertag över alla andra livsformer?
Trots att vi kan se att just medvetandets och därmed intelligensens omfattning, är det som har tagit oss framåt genom vår historiska utveckling till den form vi är idag?
Är inte evolution baserat på att egenskaper som ger fördel gynnas?
Evolutionen strävar väl efter att utveckla egenskaper som är framgångsrika?
Ändå så är inte dessa egenskaper evolutionens mål?
Målet är alltså att så många dna-molekyler som möjligt ska reproduceras, trots att ingen kommer räkna dem?
Citat:
Ursprungligen postat av
FlashbackImprover
En metod bland väldigt många är just medvetande.
Människan har genom sitt medvetande utvecklat förmågan att omforma sin verklighet. Vi kan, i vårt medvetande, skapa nya former och skeenden som vi kan manifestera i vår omvärld.
För varje steg i vår grens utveckling som ledde fram till vår art, så var det just denna förmåga som utvecklades.
Det finns ingen annan art som är så framgångsrik som människan. Inga metoder som överträffar medvetandet när det gäller överlevnad. Genom vårt medvetande så kan vi styra över alla andra livsformer.
Evolutionen har hittat den mest fördelaktiga egenskapen hittils, med hästlängder. Men du menar att målet inte är nått förrän vi har maxat ut antalet mänskliga dna-molekyler som kan produceras på planeten?
Citat:
Ursprungligen postat av
FlashbackImprover
Men det är ingenting i jämförelse med insekterna, virus, bakterier, fåglar eller nästan vilken valfri organism som helst.
Du menar att insekter, fåglar, virus, bakterier och andra organismer har kommit längre i evolutionen än människan?
Citat:
Ursprungligen postat av
FlashbackImprover
Medvetandet är bara en metod som fungerat för vårt DNA att skapa många kopior av sig själv. Det är bara en fantastisk bieffekt.
Varför har vi då inte labb där vi odlar celler endast för att reproducera dna? Om evolutionen endast har som mål att dna ska reproducera sig så borde vårt medvetande vara fokuserat på just det.
Eftersom medvetande enligt dig, "är bara en metod som fungerat för vårt DNA", så undrar jag:
Finns det DNA som inte hade lämpat sig för ett medvetande?
Citat:
Ursprungligen postat av
FlashbackImprover
Evolutionen skiter i om du har ett medvetande eller ej
Du får det att låta som att evolutionen är en person som har åsikter om något.
Isåfall så borde man även kunna säga att evolutionen skiter i hur många dna-molekyler som reproduceras, eller hur?