• 1
  • 2
2006-09-02, 17:05
  #1
Medlem
Drapåtrissors avatar
Själv betalade jag 900kr för en Ford taunus med grava rostskador. Gick som en klocka tills kamdrevet plötsligt bara la av. Ett vanligt fel på just den modellen tyvärr. Hur lyckat blev ditt första bilinnehav?
Citera
2006-09-02, 17:18
  #2
Medlem
maxpowers avatar
Min första bil var en Saab 900 GLT -80. Jag köpte bilen för 3000kr. Den var ganska läcker, grönmetallic, all utrustning samt färganpassad klädsel. All elektronik fungerade utmärkt men tyvärr rasade växellådan när jag hade haft bilen i ett drygt halvår och då valde jag att skrota bilen. Totalt sett blev Saaben en riktigt dyr affär, jag la ner ca 10 000 kr (inköp, nya däck och diverse reparationer).
Citera
2006-09-02, 17:28
  #3
Medlem
Truxas avatar
Ford Falcon -68 med 289 och automat. En rätt sunkig pilsnerbil som jag nästan sålde omedelbart när jag fick körkort.
Citera
2006-09-02, 17:31
  #4
Medlem
IMPlicits avatar
Min första bil var en Volvo 745 GL -87 som jag tog över efter att mina föräldrar köpt nya bilar. Medan jag hade den köpte jag en Volvo 244 GL -83 för 3500 kronor. Den var i fint skick och förvånansvärt rostfri. Jag har kvar den än idag och använder den till att sjösätta segelbåten och dylikt. Från början var den dock tänkt att köras som folkracebil. Den är helt rensad på inredning och en fin bur har den fått osv. En dag kanske jag bygger klart den.

Jag sålde min 745:a för 10.000 kronor och ville aldrig mer ratta en sådan. Ett tag senare köpte jag en till 745:a i samma färg och samma årsmodell. Den kostade bara 3800 kronor, så jag kände mig tvungen att slå till. Jag hade tre dagar på mig att fixa till 6 st tvåor innan ombesiktningen. Det gjorde jag och sedan körde jag med den i ett år innan jag sålde den för 5900 kronor.

Senaste bilen jag köpte var en Mazda 626 2.0 16v -95.
Citera
2006-09-02, 17:37
  #5
Medlem
Onkel Gagels avatar
Första bilen var och är en Toyota Corolla -74 som blev folkracebil, äger den än i dag. Annars var första bilen en Ford Escort MkII -75, helt suverän bil!
Citera
2006-09-02, 20:08
  #6
Medlem
Crilles avatar
Min första bil var en Ford Escort 1,6GL från 1984 i en hemsk orange färg (light red hette den enligt Ford)
Den utrustades med en stor baslåda och tillhörande slutsteg.
Framsystemet bestod av 1 orginalhögtalare...
Den hade också för stora fälgar och för breda däck, i bak så passade dom bra, men ifram så stack däcken ut utanför skärmarna, coolt tyckte man då..
Och det behövdes ju också breda däck för att få ner alla 75 vilda hästkrafter i backen..
Baklysena var svartlackade med någon slags toningsspray från Micro.
Fan vilken smak man hade på den tiden.... Men kul var det...

Mvh
Crille
Citera
2006-09-02, 20:09
  #7
Medlem
core_s avatar
En Peugeot 309 Look. Skapligt pigg liten skitbil som hade fel lite varstans.

Fläkten fungerade när den ville (vilket inte var ofta)

Halvljusautomatiken mådde lite sisådär och fungerade bara när bilen stog på tomgång. All varvning över tomgången resulterade i att lamporna slocknade (letade som ett as efter vad felet var under hela min tid som ägare. Bytte det mesta med felet kvarstod)

Dörrlåset på höger sida gick oftast i baklås vilket krävde en resolut och välriktad spark på korrekt ställe för att låset skulle fungera. Hade även en hammare i bilen lätt tillgänglig när den bråkade ännu mer. Tror inte att detta direkt avhjälpte felet under en längre tid, utan gjorde nog bara låset ännu mer bångstyrigt. Men det hjälpte ju för stunden.

Rost fanns. I massor...VÄLDIGT mycket...tillika var den vit, så rosten syntes en bra bit. Hade även provat ett vax som vi skulle använda på farsans bil på en fläck på taket, så den förblev blank medans resten av bilen var matt som satan.

Synkningen i växellådan mådde INTE bra efter min icke så ömma körning av denna bil, utan lådan kärvade mest hela tiden.

Annars gick den väl bra. Det bästa tillbehörsköpet jag gjorde till den bilen var när jag köpte en exakt likadan bil bara för att komma åt dom flong nya sommardäcken som satt på den. (Jag gav 300 kr för vraket)
Citera
2006-09-02, 20:33
  #8
Medlem
tgbgs avatar
Min första bil var en Opel Rekord -65, en tillverkad sent på modellåret då den hade golvspak. Gick bra och inte farligt rostig under men skärmarna var ju rätt slut, när sedan bromsarna gav upp blev det skroten.
Kan tilläggas att jag aldrig fick tillfälle att framföra bilen lagligt då jag bara var 16 när den köptes och ännu inte hunnit fylla 18 när den skrotades.
Citera
2006-09-02, 21:22
  #9
Medlem
rebbans avatar
Ford taunus va min första bil.. Tror att det va en 80..
Hur som helst fick jag den gratis av modern och gratis renoverad motor i skolan.
Hade aldrig nått problem med den förutom att jag rasade bakaxeln när jag brände gummi..
Citera
2006-09-02, 22:13
  #10
Medlem
UT64s avatar
En tidig Honda Civic. Saknade immunförsvar mot rost så den
bara löste upp sig i bruna partiklar.

Bortsett från det var det en ypperlig bil.


------------------------------------------------------------------
Citera
2006-09-02, 22:41
  #11
Medlem
fluffiss avatar
Min förstabil var en Nissan 350Z
Några lyckosamma affärer på börsen gjorde att jag kunde slå till på nåt annat än en rosthög
Citera
2006-09-02, 22:45
  #12
Medlem
Truxas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fluffis
Min förstabil var en Nissan 350Z
Några lyckosamma affärer på börsen gjorde att jag kunde slå till på nåt annat än en rosthög


Och så löpte du i väg och köpte en Datsun?
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in