Citat:
Ursprungligen postat av
Arctic Monkey
Som spekulerats tidigare i tråden om Benatia till City och nu sägs det rätt vitt och brett att man kommit överens om pris och att det ligger på 38 miljoner euro. Dock sägs det att dealen fryses till Roma signat en ersättare.
Det behövs ju verkligen förstärkning på den positionen för City och plockar man in en av den gångna säsongens bästa mittbackar kan man ju inte direkt klaga. Och om Luiz gick för 50 miljoner pund så känns ju Benatia ändå hyfsat rimlig för cirka 30 miljoner pund.
Antar att man är borta från Mangala då eller?
Det senaste är ju att Roma vill ha Nastasic + £23.8m för Benatia(DiMarzio). Det rapporteras att Nastasics agent har varit på plats i Rom, så det verkar ju kunna vara något på gång. Om Nastasic lämnar finns ju möjligheten att ta in en till mittback. Kruxet är bara att City gick med på att spendera max £49m + pengar från försäljningar och skulle det verkligen gå ihop med den summa som Mangala väntas gå för. Det är ju om man skulle sälja någon för en stor drös pengar som både Benatia och Mangala skulle vara möjliga att plocka in. Atletico verkar ju vara intresserade av Negredo som ersättare till Costa, men City uppges bara vara villiga att släppa honom för ett pris runt 25-30€. Med tanke på att Pellegrini kör hårt på 2 anfallare känns det osannolikt att man skulle släppa Negredo utan att samtidigt lösa en ersättare som håller minst samma nivå vilket självklart skulle kosta på. Det verkar helt enkelt väldigt osannolikt att två dyra mittbackar inhandlas.
Frågan är bara hur man ska lösa en fjärde mittback vilket jag antar att man vill ha, (dvs någon mer än Kompany, Demichelis och Benatia). Man sitter ju på Boyota som inte riktigt håller måttet. Rekik skulle ju hålla som fjärdeval, men han går väl återigen ut på lån för att kunna fortsätta sin utveckling.