Citat:
Ursprungligen postat av
PiusXIII
Varför skriver du något så korkat som att det inte står pedofil i pannan på densamme? Har jag påstått det? Det jag har skrivit är att det kan finnas beteendemönster hos pedofilen som man kan lära sig att observera, och att man borde ta upp sådana saker under utbildningen.
Det finns inga beteendemönster hos de med avvikande sexuella dragningar. Har du några beteendemönster när du är kär i din tjej/kille? De mer erfarna och de med vett i skallen döljer dessutom sina tendenser till dragning framför andra, precis som vilken annan person med vilken annan tabubelagd handling som helst. Du tycker därmed att det ska vara obligatoriskt att anta att alla män är potentiella pedofiler?
Citat:
Jag har heller inte skrivit att kvinnlig personal ska skylta med att de inte litar på någon. Däremot kan man definitivt designa ett system där man gör så mycket som möjligt så öppet som möjligt. Varför kommer du med dessa dumma överdrifter? Det verkar som om du känner dig personligen kränkt.
Det är absolut inga överdrifter, snarare underdrifter. Det ser ut så som jag har beskrivit, det är närmare häxjakt på manlig personal inom skola och barnomsorg. På vissa ställen får du tom. säga till och be om lov innan du tar med en elev in på toaletten. Barn märker direkt - på millisekunden - om andra vuxna inte litar på personen. Det hämmar sedan deras inlärning då vi människor är kopplade så att rädsla och otrygghet/skygghet stänger av de fysiologiska funktioner som inte direkt har med fight&flight att göra. Ju yngre barnet är, desto känsligare/mer uppmärksam är barnet för andra vuxnas tycke om människorna runt omkring. Det räcker med ett fel i kroppsspråket så få personalen inte kontakt med barnet.
Citat:
Hur vet du hur förhören med barn och föräldrar går till i Högsby? Har du insyn i utredningen. Hur vet du hur många barn som har kränkts, eller inte kränkts? Det enda vi vet är att vi här har en verksamhet som fullständigt har havererat. Jag vill att man tänker igenom vad man kan göra för att det ska bli svårare att bete sig som praktikanten har gjort där. Vad vill du?
Jag har en viss insyn i hur förhör skall tas med barn, ja. Det finns en anledning till varför speciellt utbildade förhörsledare skall ta förhören. Det jag vet om fallet är det som står i tidningarna och där är det suspekt många barn som dessutom har kommit alldeles för sent in i bilden. Sedan finns det barn som skall ha "vittnat" som ännu inte fysiologiskt kan tala på ett sådan sätt att de kan frambringa detaljerade vittnesmål (eller skildringar). Som jag skrev förut så är små barn ytterst lyhörda mot föräldrar och andra vuxnas tycken och beteende mot andra, ett felsteg i "intervjuen" kan leda barnet in i en falsk sanning (därav den höga och speciella utbildningen av förhörsledare), du kan med enkla medel få ett barn att vittna om att sin kompis mördade Gustav Eriksson Vasa.
Men den här tråden handlar inte om det speciella fallet så jag stänger den diskussionen här, ty den inte har något med förskollärarens yrkesroll.
Citat:
Ursprungligen postat av
Cuneiforme
Genuspedagogik är faktiskt något som de flesta dagis anser vara en "kvalitetsstämpel".
http://www.sodermalmsforskolor.se/egalia/extern/start.php
Målet är att totalt bryta ner normala preferenser samt beteenden och ersätta dessa med feministiskt sanktionerade sådana vilket i vardagen innebär att förtrycka/hålla tillbaka pojkar och tvinga på flickor en mansroll - d.v.s ombytta roller. Ovanpå detta kan du lägga Focaults nonsens om HBTQ/Queerfeminism som lärs ut i RFSL:s regi som ska pådyvlas barn i tidig ålder. RFSL ville ju t.o.m införa onanibås på dagis och lära barnen onanera i tidig ålder.
Jaa, detta är ju bara så djävla bra och sunt!
Det är barnens föräldrar som är barnens målsmän/förmyndare - packet på dagis har inte ett djävla skit att göra med vilka åsikter eller uppfattningar barnen ska ha. Att sätta sin unge på ett dagis idag är misshandel och jag hoppas att deras föräldrar en dag kommer att få lida för sina beslut.
Men ge dig nu! Vad som är "normala preferenser" kan vi ta och diskutera i det oändliga, för "normalt" är sällan normalt. Självklart ska flickor och pojkar utmanas att ta plats om man ser att de faller undan socialt. Se barnen som de individer de är och inte i deras könsroller (som vi själva har skapat).
Bara för att ett barn är född flicka så betyder det inte att vi ska tvinga barnet att bära rosa klänning och leka med dockor, då är vi dessutom på den stig att vi lika gärna kunde ha tvingat på henne en Niqab.
Vill flickan leka med pojkarna och i deras lekar så skall väl flickan få göra det?
Föräldrarna är sina individer, barnen är sina. Bara för att barnet är avkomma till föräldern betyder inte att barnet ägs av föräldern. Barnet har sina egna idéer och tankar, sitt eget beteende och det är föräldrarna och samhällets uppdrag att se till att barnet formas in i den sociala gemenskapen, i flocken.
Att vi sedan har en könssyn som härstammar från Abrahamiterna är en annan diskussion att ta.
En liten kuriosa är att vi har lekt med könsrollerna förr. Redan under järnåldern har vi dokumenterade bevis på lekar med könsrollerna. Det som har varit socialt tabubelagt inom ett kön har varit full normalt för samma kön inom tex. gudarnas boning. Det tyder på att de sociala samhällsstrukturerna alltid har ifrågasatts och bollats med. De allmänt uppdelade och strikta könsrollerna vidkom när Kristendomen intågade till Sverige.