Citat:
Ursprungligen postat av
naboru
vad tjänar man i norge som driftekniker 3shift överlag? värmeverk i den stan jag bor i har de 450k /år sek. brukar vara cirka 30k i månaden + ob. jag vill jämföra med norge om de lönar sig att åka dit och jobba och spara undan mer pengar till resor och dylikt. jag är utbildad processoperatör och jobbar just nu inom VA -driftekniker.
Har ingen aning, men jag kan ändå lova dig att du kommer tjäna klart bättre i Norge (tänk på valutakurserna och alla avdrag du kan göra, särskilt om du blir klassad som gränsgångare eller pendlare) - lägg därtill de oslagbara sjukförsäkringsreglerna, så kan du bara inte jämföra de båda länderna, Norge är så mycket bättre land att jobba i - OM man står ut med vissa, mindre roliga egenheter, såsom väldigt trög administration.
Mat tar du med hemifrån. Boende kan vara svårare, men du kan kanske få något genom arbetsgivaren? På byggena bor oftast de anställda i "brakker".
Jobb kommer du hitta/få direkt - i Norge bygger de så det knakar, överallt! De satsar MYCKET på infrastrukturen och husbyggen ser du överallt!
Lycka, till!