Citat:
Ursprungligen postat av
herr.konkel
Har kollat runt lite ang. att köpa guld.
Naturligtvis så finns ingen gemensam åsikt ehuru köpet av guld är bra eller dåligt.
Man kan argumentera att guld inte låter kapitalet arbeta och att värdet är konstant men det är just det sista jag tror är viktigt.
OM nu kineser, ryssar och annat skapar en gemensam internationell valuta viktad mot guld är ju en liten investering antagligen värd massor -
Jag tänker investera en liten del i fysskt guld, var rekomenderar ni att man köper?
Tavex
Libertysilver
Guldcentralen
???
Funkar postorder??
Nån som har bra tips och även om det finns sätt att kolla att man inte blir lurad.
I mitt fall är det inga stora penga (några månadslöner) men för mycket att mista pga slarv..
Tips??
Guld är ju en "säker" investering, uppåt och mer uppåt över längre tider. Grundar de stora en ny "standard" med guld som motvikt kommer priset troligen fortsätta på samma sätt som nu, dollarn tappar värde som ersätts av nya valutan men samma värde är förankrat i guldet.
Guldcentralen verkar vara ett säkert kort men de andra verkar stadiga de med. Priserna varierar ett par kronor men inget som behöver räknas med riktigt.
Postorder låter som en onödig risk, köp på en fysisk plats om det går. Har själv kört på det men finns säkert blandade åsikter om det.
Visst arbetar inte det kapital som binds i guld som bla aktier gör men är oftare en säker investering. Priset har fallit lite sedan början av året men jämför du priset från 04 till nu så är de flesta grafer överens om att priset idag är mer än fyra gånger värdet de hade för tio år sen.
Någon expert på detta får gärna rätta om jag har fel.