Citat:
Ursprungligen postat av
zyyper
I Sverige har man ett lagsystem som verkar för att göra Sverige ett så bra land som möjligt.
Vad i helvete tjänar man på att låsa in 2 snattare i 2.5 år?
Deras familjer?
Deras jobb?
Uteblivna skatter + kostnader för att låsa in dom osv.
Vårat system är jävligt bra och vi ska vara glada att vi har det.
Edit: Thailand är precis som USA. Fängelsestraffen är äckligt höga och man skiter fullständigt i att rehabilitera brottslingar till fungerande medborgare.
Vad resulterar detta i?
-Brottsstatistiken sjunker inte
-Fattiga områden blir ännu fattigare då hundratals invånare försvinner där ifrån
-Familjer splittras och barnen får växa upp utan sina föräldrar
-Brottslingarna blir ännu mer distansierade ifrån det riktiga och hederliga livet så dom flesta begår brott direkt när dom kommer ut
- + En jävla massa skit
Dom som säger "lås in dom och kasta iväg nyckeln" vet inte vad dom talar om och var förmodligen inte dom vassaste knivarna i skolan.
Bland det klokaste jag läst här på FB, tack för att du fått mig att inte tappa hoppet helt om FB's användare. Och det handlar inte om att jag inte tycker att brottslingar ska få straff för det de gjort, de får dom, utan det handlar om vad som i längden är bra för samhället.
Folk som exempelvis sitter på livstid(bokstavlig livstid, without the possibility to parole) spelar det ju mindre roll hur man behandlar, då dessa ändå inte ska ut i vårat samhälle igen.
(Och ingen viktigpetter kommer och ska "rätta" mig, jag VET att det inte fungerar så i Sverige, däremot kan man ju få livstidsfängelse utan att komma ut någonsin exempelvis i USA)