Citat:
Ursprungligen postat av
Quarrel
Tror du att han gjorde det på sushirestaurangen? Kl 17:28 var han på hemväg, då hade han tagit emot ett SMS. Jag tycker att du försvarar domen som säger att KJ är gärningsman, jag tvivlar på att den är riktig. Däremot är vi säkert överens om att brottet inte var dråp.
Det finns absolut ingenting att anföra mot MB när det gäller själva brottet. Han (inkl. AN) är och förblir avförda och kan ta itu med sina liv något mer luttrade och kunskapsberikade än tidigare.
Att ta fasta på diverse tidsuppgifter under en komprimerad tid då många sms från VB (som så många gånger tidigare) strömmat in i MB:s mobil är inte relevant. Om han varit gm hade allt sett helt annorlunda ut, bl.a. skadebild och fyndplatser. Att MB (eller torped) skulle ha imiterat den säregne KJ ut i fingerspetsarna och (frånsett blod, tejprulle mm) planterat in en massa lögner i dennes säregna skalle (bl.a. om en viss försvunnen styckkniv) måste avfärdas som ett dåligt skämt. Ett lika dåligt skämt är att AN/MB skulle ha anstiftat ett brott som KJ utfört och som KJ sedan skulle ha utfört utan att veta vem som anstiftat det.
Däremot: Att KJ ville straffa VB för att hon hade en pågående kontakt/relation med en gift man bakom dennes hustrus rygg finner ett visst stöd i KJ:s agerande gentemot sin hund: När hunden skällde och ylade så att grannarna anmälde KJ och han riskerade att få flytta från sin lägenhet, avled plötsligt hunden under milt sagt konstifika omständigheter.
När det nu var VB:s tur att rata KJ och han förstått att hon bara utnyttjat honom som chaufför och kanske rentav ville ge igen lite för gammal ost, härtill inte tog rättelse och vägrade att ge upp MB, försvann plötsligt VB efter ett sms till MB följt av ett larmsamtal, och detta efter en kortare samvaro med KJ - som enligt sin far (SÄPO-vakten) är en lugn, snäll och välmenande kille med rättspatos; enligt HR en säregen man som lätt hamnar i stark affekt, t.ex. om han provoceras (eller om något/någon går honom emot). Sålunda var det t.ex. psyket direkt för hans förra tjej efter att hon via fb haft den dåliga smaken att göra slut - vilket KJ inte kunde avhålla sig från att konstatera redan i sin första kontakt med VB; den tjej han långt tidigare utan förvarning gjort slut med, och detta utan att betala tillbaka de 1000 kr han varit skyldig henne.
Huruvida KJ kom att reglera sin skuld till VB är okänt, men nu ackumulerades hur som helst de extra kostnader han lagt ut på bensin för att kunna hämta och lämna VB i L***å, både på universitetet och i samband med hennes karateträningar. Ju fler bilresor, desto färre airsoftprylar. - Kanske ett ekonomiskt motiv i kombination med obesvarade känslor, ett antal bibelcitat ringande i bakhuvudet samt en stark känsla av att inte längre få spela första fiolen inte är helt uteslutet..?
Av sms-konversationen framgår att KJ redan i mitten av april ändrar ton och börjat bli sur på VB; han kan ha kommit till insikt om att hon kostade honom mer än hon smakade - precis som hans lilla hundvalp.