Citat:
Ursprungligen postat av
Jumalauta
Inte så väldigt udda men värt en titt för att se hur fel det kan bli när man sänker taket för mycket. I ivern att kunna fälla in takbelysningen har man sänkt taket på flera platser i huset, bl.a. i salongen där proportionerna nu ser väldigt märkliga ut. Bl.a. saknas nästan helt vägg ovan fönster och dörrposter. Det blir känsla av billlig pizzarestaurang i stället för luftigt sällskapsrum. Stiligt hus annars.
http://www.blocket.se/stockholm/Forgatan_1__Danderyd_53992290.htm?ca=11#xtor=AD-25-[blocket]-[index]-[textlank]-[email]-[]-[]
Jag tror faktiskt inte det är så farligt som det ser ut. Det är perspektiven som luras lite, dom större rummen är egentligen lite för låga för sin längd och bredd, det ser bättre ut i dom mindre rummen. Sen ser det skevt ut för att mäklaren i vanlig ordning har plattat till och dragit ut bilderna.
Angående taksänkningen så är den faktiskt inte så farlig. Mellan en och en och en halv decimeter måttar jag till. Matsalen har inga infällda spottar, däremot en klassisk takrosett. Så, det innertaket är antagligen original, medan dom andra är sänkta. Och man kan jämföra skillnaden mellan matsalen och hallen.
Men visst, jag hatar sänkta tak. Vad i helvete spelar det för roll att spottarna är insänkta, om det innebär att man måste sänka hela innertaket för att få fram den effekten? Folk är inte kloka. det påminner lite om när man sänkte innertaken i gamla skolor och sekelskiftesvåningar förritiden med en meter eller så. För att det blev inne under funkistiden och framåt med lägre takhöjd. Jag säger det igen, folk är inte kloka.
I affärslokalen under mig, där planlösningen är likadan som min lägenhet fast i gatuplanet, är takhöjden större. Från mina kanske tre meter eller så så är takhöjden runt fyra meter där nere. Och i flera av dom inre rummen finns det en blindbotten mellan innertak och tak på ungefär en och en halv meter. Jag kollade noga när det drogs nya stammar, eftersom jag kunde se rätt ner från klädkammaren i min lägenhet genom blindbotten och ner till golvet i lokalen. Det var bara en massa luft emellan, helt sinnessjukt.
En annan kul egenhet i mitt eget hus är förövrigt att det ligger grus som isolering mellan bjälklagen. Jag hade en vattenläcka en gång, och byggjobbarna hade ett helvete att gräva bort allt grus för att torka mellan våningarna. Hundrasextio plastsäckar, sa dom. Jag har glömt hur mycket det vägde, men det var flera ton iallafall. För ett enda rum. Dom byggde gediget förritiden...