Citat:
Ursprungligen postat av
Lawnmoverman2011
GW är en gåta, jag har i och för sig alltid gillat karln ända tills han tog ställning i Da Costa fallet och envist hävdade att herrarna i de anklagades bås omöjligtvis kan vara inblandade i offrets hädanfärd.
Det skulle vara förbannat intressant att få en förklaring till GW:s ståndpunkt vad gäller detta

Det där är väldigt lätt om man följt G.W:s prat om detta, det handlar om samma sak som i Quickfallen, nämligen borträngda minnen, hela grejen med styckningen av Dacosta bevittnades av en av männens knappt halvåriga dotter och det var endast dotterns mor som kunde tolka dotterns berättelse.
Detta kom fram efter terapigenomgångar och det var borträngda minnen som spökade.
Det är därför man kan anse läkarna helt oskyldiga, om några stollar tror på detta fortfarande tycker jag synd om dem, jag själv tyckte hela de rättegångarna var rena dårhuset på sin tid, såg en hel del om det på TV-nyheterna då, jag tyckte redan då det var helt jävla osannolikt, efter att läst Råstams bok om Quick så fattar man vad detta handlar om, det är exakt samma cirkus.