Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
En vacker princip, men en princip som inte alltid tillämpats av realpolitiska skäl. Jämför Kosovo.
Stor skillnad här då omröstningen i förlängningen handlar om att delarna av Ukraina skulle tillfalla Ryssland. Det sagt, en dålig ide blir inte bättre för att det gjorts förr, inte heller tillfaller det någon sorts legitimitet på grund av detta.
Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Nu gjordes den undersökningen iofs innan striderna trappades upp. Befolkningen i sydöstra Ukraina kommer knappast att vilja stanna i ett land vars soldater skjuter på dem.

Vilken tur att detta inte händer i någon stor eller mindre skala då.
70% är en så pass stor majoritet att en folkomröstning om självständighet eller att bli Ryskt knappast skulle vinna i en omröstning.
Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Sedan är det amerikanska PEW-institutet inte en särskilt trovärdig källa. Se t.ex. detta inlägg om hur de masserade siffrorna i sin larmrapport om världens muslimer. Ryska medborgare som är ateister eller kristna blev plötsligt "muslimer" i PEW:s ögon på grund av sin etnicitet:
http://www.flashback.org/p39657914#p39657914
I det här fallet har PEW masserat siffrorna på två sätt. Dels räknas Krim för sig, vilket möjligen kan försvaras. Dels har man spätt ut det ryskspråkiga sydöstra Ukraina genom att räkna in tre oblaster i centrala Ukraina som aldrig brukar räknas dit.
PEW räknas som ett mycket trovärdigt institut i USA, att Krim separeras måste ses som ganska självklart men de totala siffrorna för hela landet talar tydligt för att majoriteten vill ha ett enat Ukraina.
Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
En mer korrekt beskrivning är att det första förslaget stoppades, men man utreder fortfarande hur (inte om) man ska ändra lagen. Av taktiska skäl har man dock skjutit på detta tills efter valet den 25 maj.
Vilket var vad jag sa, om det skulle komma ett förslag som blir lag kan vi ta den debatten då men det är tydligt att den generösa språklagen inte har ändrats. Tokiga förslag läggs varje dag i många parlament och kongresser över hela världen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Och samma sak gäller förstås om dem som intog statsbyggnader i Kiev?

Situationen då var inte jämförbar med den väpnade situationen i exempelvis Sloviyansk. Dessutom skedde ingen ockupation av byggnader i Kiev på samma sätt, vi kan inte heller påstå att Kiev situationen var oprovocerad som den i Östra Ukraina. Men känns det lite bättre för dig så håller jag med om att ta över byggnader med vapen och med hot om våld framtvinga en separation av territorium till främmande makt är fel, oavsett om det är Ryska separatister eller Ukrainska ultranationalister.