Citat:
Ursprungligen postat av
Europeisch
Jag vet inte, det beror väl på i vilket land hemsidan är registrerad i. Annars är det lite förvånande att inga vänstertomtar har - såvitt jag vet - anmält Motgift/Radio Framåt för HMF. De brukar ju hålla på så oavsett om det faktiskt begåtts eller ej. Jag tror inte det har begåtts här faktiskt. De har varit skickliga på att hålla sig på rätt sida om linjen.
Om det vore så enkelt...
Faktum är att det hela är beroende av hur respektive länder, Tyskland och Sverige, ser på sin jurisdiktion i yttrandefrihetsbrott. Om vi utgår från att det endast är Dan som är ansvarig så kan det sägas att han svarar även inför svensk lag när det gäller yttrandefrihetsbrott. Rent generellt så tar Sverige sig väldigt stor frihet när det gäller jurisdiktion, det är till och med så att en utlänning boendes utomlands kan straffas i Sverige för brott begångna utomlands mot en annan utländsk medborgare. Förutsatt att Sverige får tag på personen det vill säga. I realiteten så sker det sällan, men det har hänt - då oftast att någon neger mördat hejvilt hemma i negerland och sedan flyttat till Sverige för att därefter bli upptäckt av offrets anhöriga som också flyttat till Sverige.
Vi tar en titt på lagen:
Citat:
Om tillämpligheten av svensk lag
2 kap 2 § För brott som begåtts utom riket döms efter svensk lag och vid svensk domstol, om brottet begåtts
1. av svensk medborgare eller av utlänning med hemvist i Sverige,
2. av utlänning utan hemvist i Sverige, som efter brottet blivit svensk medborgare eller tagit hemvist här i riket eller som är dansk, finsk, isländsk eller norsk medborgare och finns här, eller
3. av annan utlänning som finns här i riket och på brottet enligt svensk lag kan följa fängelse i mer än sex månader.
Första stycket gäller inte, om gärningen är fri från ansvar enligt lagen på gärningsorten eller om den begåtts inom område som inte tillhör någon stat och enligt svensk lag svårare straff än böter inte kan följa på gärningen.
HMF är ett brott som kan ge strängare straff än böter och en bestämmelse liknande HMF finns säkerligen i den tyska lagstiftningen också. Detta innebär att Dan står
både under tysk och svensk lagstiftning i det här hänseendet. Däremot är det så att om Sverige skulle inleda en förundersökning om HMF och Dan skulle vägra infinna sig i Sverige så skulle han antagligen inte bli utlämnad till Sverige från Tyskland då brottets allvarlighet inte är tillräckligt för Sverige ska kunna tvinga Tyskland att lämna ut Dan enligt en europeisk arresteringsorder. Huruvida tyskarna frivilligt skulle lämna ut honom kan jag inte svara på, jag är inte insatt i hur Tysklands regler kring utlämning ser ut.
Det lustiga i sammanhanget är att television är undantaget dessa bestämmelser genom en särskild text i Yttrandefrihetsgrundlagen. Det innebär att Dan skulle kunna sitta och begå HMF i en tysk tevekanal som kan tas in i Sverige.