2014-05-06, 18:00
  #6301
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jumalauta
Har inte Blocket fler läsare? Amazon har det definitivt och Ebay.
Syftade på svenska tidningar.

Citat:
Ursprungligen postat av Mertillen
Ingen större konkurs ännu, nej, men journalisterna har det besvärligt och gärna det, för det går att ogilla dem av flera anledningar. De verkar vara inkompetenta inom ekonomi och ifrågasätter därför ingenting och producerar därför intet annat än ointressant material, som man tydlligen ändå ska betala för att ta del av. De utger sig för att vara demokrater men granskar ingen politik för det, dvs granskar inte politikernas planer eller vad vad politikerna ställer till med. De här "demokraterna" går i politikernas ledband, mot folket, de propagerar och smutskastar. Det kan inte vara det som är meningen med dem och det gör journalister till ett förljuget sällskap av typer som man naturligtvis inte ska känna något medlidande med. Det är istället något positivt som händer detta med tidningsdöden.

Det är underbart att se att stora tidningar går dåligt för de producerar ju ändå bara meningslös skit! Jag vet för jag har prenumererat på både SVD och DN. Aldrig mer. Aldrig någon sådan motsvarande skit heller. Inte på frivillig väg iallafall.

Bort med dem. Fram istället med harmoni .
Intressant inlägg. Verkar som att du är missnöjd med dina tidigare prenumerationer. Vad fick dig att välja SvD och DN från början? Jag tror då inte att gratisjournalistiken kommer höja kvalitén på medieutbudet. Vad du menar med harmoni är en gåta för mig? Aja, den som lever får se. Om inte annat blir det spännande att följa utvecklingen.
__________________
Senast redigerad av Kaymano 2014-05-06 kl. 18:25.
Citera
2014-05-06, 18:19
  #6302
Bannlyst
http://www.resume.se/sections/nyheter/helgintervjuer/2014/05/02/en-misslyckad-europe-en-lyckad-kulturchef/

SvD:s nya kulturchef intervjuas..

Svenska Dagbladet går ju lite knackigt nu, det spekuleras i att papperstidningen måste läggas ned snart. Hur tänker du kring det?
– Papperstidningens framtid är en fråga för hela branschen. Men det viktigaste är att man gör bra journalistik. Hur man ska utnyttja olika kanaler och vad man har för tekniska möjligheter. Sen vet man inte vart digitaliseringen är på väg. Det är möjligt att vi om några år har digitala papper eller någon annan typ av innovation. Så man ska vara öppen för nya saker.

-------------------

Till och med gammelmedia börjar bli varse om att SvD snart går i konkurs..

Och den nya kulturchefen har som enda journalistiska merit att ha vunnit "guldspaden" för att ha publicerat sitt egna kladd vid litteraturrecension inscannad som pdf.. Haha..

---------------------------

Niklas Orrenius går all-in med Syriensnyftandet.. hans impopulära reportage om Syrien som sågades av läsarna.. men hyllades av journalistpacket ska bli bok lagom till valet i september i höst..

http://www.resume.se/nyheter/dagspress/2014/05/06/orrenius-reportageserie-blir-bok/

Om ingen bryr sig om att läsa reportagen i tidning eller på webben.. hur ska man då kunna sälja en bok om skiten?
Citera
2014-05-06, 18:21
  #6303
Medlem
PeterDenSvenskes avatar
Ser verkligen fram emot den nyhetstjänsten som facebook har planerat, då kommer svenska skittidningar att bli av med marknadsdelar enormt snabbt. Här är förresten en riktigt mysig text om nyutexaminerade journalistsvin som inte får jobb http://www.medievarlden.se/diskussion/2014/05/unga-journalister-fortjanar-ocksa-ett-svar .

Det roligaste är att idioten bakom texten tror att de nyutexaminerade kommer få några jobb i framtiden när ännu fler tjänster försvinner.
Citat:
Ursprungligen postat av Fula Gubben
Frågan hur framtidens nyhets-behov ska lösas kan inte besvaras förrän en underliggande fråga besvarats: Hur stort är egentligen vårt behov av nyheter som inte direkt berör vår livssituation?

I tusentals år klarade sig människor utan detta. Nyheter har kanske snarast blivit en form av underhållning, som lätt ersätts av andra typer av underhållning, inte minst i rådande digitala kreativitet.

Ett exempel på hur det kan se ut hittar man i USA, där nyheterna till 90% är lokala/regionala. Nästan allt fokus är på staden och delstaten, och så har man kanske 5% Washington DC, 3% knasiga eller otäcka incidenter från någon annan plats i landet, och så 2% utrikesnyheter. För svenskar framstår detta som märkligt, men det är helt enkelt den utveckling som nyhetsförmedlandet tog beroende på USAs särskilda faktorer.

Behöver vi någon nationell eller internationell nyhetsförmedling? Bryr sig tillräckligt många?
Vi behöver absolut ingen internationell utrikesrapportering i Sverige, svenska utrikesnyheter är bara pinsama och bedrivs av ett gäng amatörer som inte har en aning om vad fan de snackar om.

Ta t.ex. 95 % av all rapportering om amerikansk politik som bara är copy paste från New York Times och andra liberala tidningar som går ut på hur jävla bra Obama är samt hur onda republikanerna är. Under fast and the furious skandalen så stod det inte ett skit i svenska tidningar om det utan det var bara mer om hur onda republikanerna är och hur dåliga vapen är.

Syrienkriget och arabiska våren var ännu värre eftersom svensk media genast ställde sig på islamisternas sida och rapporterade helt ogenerat saker som var ren propaganda.

Om man vill ha vinklade skitnyheter om vad som händer utrikes duger kanske svensk skitmedia bra men om man vill veta vad som verkligen händer så får man läsa utländsk media istället.
Citera
2014-05-06, 18:30
  #6304
Medlem
Ingen stor nyhet kanske. Allers media.
Mygel med både siffror vad gäller försäljning och upplagesiffror.
http://www.dagensmedia.se/nyheter/print/tidskrifter/article3824877.ece
Citera
2014-05-06, 18:41
  #6305
Medlem
Nattlandets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PeterDenSvenske
Ser verkligen fram emot den nyhetstjänsten som facebook har planerat, då kommer svenska skittidningar att bli av med marknadsdelar enormt snabbt. Här är förresten en riktigt mysig text om nyutexaminerade journalistsvin som inte får jobb http://www.medievarlden.se/diskussion/2014/05/unga-journalister-fortjanar-ocksa-ett-svar .

Det roligaste är att idioten bakom texten tror att de nyutexaminerade kommer få några jobb i framtiden när ännu fler tjänster försvinner.

Utmärkt länk! Ett litet citat från texten:
Citat:
Jag talade med Kent, utexaminerad från journalisthögskola i somras, snart ett år som huvudsakligen arbetslös och han tvekade inte en sekund om vad som var värst.
- Att inte få svar, sade han.
- Det är okej att få ett nej men det är så jävla jobbigt när man inte ens får ett svar.

Citat:
Kent berättade om snirkligt CV-skrivande – om än snabbt avklarat med mindre än året efter examensfesten på JH – och ambitiöst formulerade ansökningar som försvann ner i ett svart hål.
- Så illa kan det inte vara, sade jag.
Det var det.
Visade det sig.


Kan inte låta bli att ta med ett citat från kommentarerna till artikeln också. En desperat arbetslös ung journalist som ännu inte insett är branschen är döende:
Citat:
Kan skriva på på det här. Har sökt säkert hundra jobb i år och fått enbart tre svar. Alla tre sa nej och alla tre tog åtminstone två månader på sig att svara. Av en fjärde som mer eller mindre lovade jobb redan i januari har jag inte hört något mer av. Trots att jag hört av mig igen och igen.

Vad kan man säga? Citaten ovan talar för sig själva. Det borde finnas tusentals, kanske tiotusentals, unga desperata människor där ute. Som gått diverse mer eller mindre seriösa medieutbildningar, tagit studielån och skuldsatt sig. Allt för att nu svikas, bespottas och överges av en bransch där de lurats att tro att de skulle ha sin framtida försörjning. Allt de kan göra är att lipa i ett kommentarsfält.

Och då har jag inte ens nämnt alla äldre journalister som jobbat ett antal år men som nu sparkas från både större och mindre tidningar.

Vi pratar om en enorm hord av desperata människor här Vart ska detta sluta?
Citera
2014-05-06, 18:47
  #6306
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nattlandet
Vi pratar om en enorm hord av desperata människor här Vart ska detta sluta?
Mina tidigare profetior om någon slags kommande "Baader-Meinhof"-terrorism känns faktiskt inte helt orealistiska.
Citera
2014-05-06, 18:50
  #6307
Medlem
HerrPs avatar
Nu blir det här lite OT, men hela utbildningssystemet är fullt med olika skitutbildningar som ingen har nytta av. Giriga skolor och lärarkåren har rätt länge lockat med utbildningar som är lätta och mysiga att plugga, men totalt värdelösa utanför skolan. Om man inte kan bli lärare då, och fortsätta svindla nästa generation.

Sen måste jag säga att journalist i sig är en besynnerlig utbildning.
Citera
2014-05-06, 18:51
  #6308
Medlem
HerrPs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Mina tidigare profetior om någon slags kommande "Baader-Meinhof"-terrorism känns faktiskt inte helt orealistiska.

Det skulle väl snarare vara märkligt om det INTE dök upp. Samhället upplöses allt mer, och en massa olika viljor börjar komma på kant med varandra. Anden är ute ur flaskan nu.
Citera
2014-05-06, 18:53
  #6309
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nattlandet
Vad kan man säga? Citaten ovan talar för sig själva. Det borde finnas tusentals, kanske tiotusentals, unga desperata människor där ute. Som gått diverse mer eller mindre seriösa medieutbildningar, tagit studielån och skuldsatt sig. Allt för att nu svikas, bespottas och överges av en bransch där de lurats att tro att de skulle ha sin framtida försörjning. Allt de kan göra är att lipa i ett kommentarsfält.

Och då har jag inte ens nämnt alla äldre journalister som jobbat ett antal år men som nu sparkas från både större och mindre tidningar.

Vi pratar om en enorm hord av desperata människor här Vart ska detta sluta?
Finns nog andra jobb för dessa själar. Folk som blir lurade är naiva. Om framtiden vet vi ingenting.
Gäller att vara flexibel och kreativ. Finns sannolikt journalistjobb för de som är lite mer riskbenägna. SR borde väl ha en vakans nu när Nils Horner gått bort?
Citera
2014-05-06, 18:54
  #6310
Medlem
PeterDenSvenskes avatar
Hur många journalistutbildningar finns det i Sverige egentligen? Det känns som varenda högskola har en journalistutbildning och sedan så finns det folkhögskolutbildningar, privata utbildningar etc.

Ifall de idioter som står bakom de här utbildningarna hade varit ärliga så hade den här tråden ingått i introduktionen, fast jag måste erkänna att det är förbannat underhållande med politiskt korrekta idioter som inte läser på alls om arbetsmarknaden och faktiskt tror att de kan lyckas som journalister när mediabranschen förmodligen är den bransch som har absolut mest nepotism.
Citat:
Ursprungligen postat av Kaymano
Finns nog andra jobb för dessa själar. Folk som blir lurade är naiva. Om framtiden vet vi ingenting.
Gäller att vara flexibel och kreativ. Finns sannolikt journalistjobb för de som är lite mer riskbenägna. SR borde väl ha en vakans nu när Nils Horner gått bort?
Kanske finns jobb på McDonalds för dem men inte som journalister eftersom dagens mediabransch är döende, om de har extremt tur så kanske de kan få jobb som obetald praktikant i ett par månader för att sedan bli sparkade. Annars så gäller det att vara infödd och då behöver man ingen utbildning eller relevant erfarenhet alls som t.ex. Henrik Arnstad och Benjamin Katzeff Silberstein.
__________________
Senast redigerad av PeterDenSvenske 2014-05-06 kl. 18:57.
Citera
2014-05-06, 19:16
  #6311
Medlem
RupertSheldrakes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av taags
Ingen stor nyhet kanske. Allers media.
Mygel med både siffror vad gäller försäljning och upplagesiffror.
http://www.dagensmedia.se/nyheter/print/tidskrifter/article3824877.ece

Och VD:n hade förstås ingen aaaaning om vad som har hänt. Att högsta ledningen är ovetande känns ju verkligen trovärdigt när de fyra tidningarna som har fuskat med upplagan är Café, Elle, Elle Interiör och Residence.

Fyra flaggskepp, troligen avgörande för koncernens ekonomi. Men visst; Inredningssnobbarna på residence och Elle interiör ringer nog cafégänget ett par tre gånger om dagen för att kolla läget och utbyta ideér om hur de kan föra moderbolaget framåt...
__________________
Senast redigerad av RupertSheldrake 2014-05-06 kl. 19:21.
Citera
2014-05-06, 19:27
  #6312
Medlem
HerrPs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PeterDenSvenske

Kanske finns jobb på McDonalds för dem men inte som journalister eftersom dagens mediabransch är döende, om de har extremt tur så kanske de kan få jobb som obetald praktikant i ett par månader för att sedan bli sparkade. Annars så gäller det att vara infödd och då behöver man ingen utbildning eller relevant erfarenhet alls som t.ex. Henrik Arnstad och Benjamin Katzeff Silberstein.

En del kan nog sugas upp i annonsmarknaden. Skriva advertorials, sponsrade inlägg och kampanjsidor som promotar olika tjänster och varor.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in