2014-04-25, 23:12
  #4789
Medlem
DaEzzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Savoy
Ditt resonemang hade stämt bättre om det varit sant att EU har fjäskat för Ryssland alla dessa år, men det har man inte. Tvärtom har man medvetet krånglat mer i förhandlingar med Ryssland än med andra länder (t.ex. visumfrihet). Till detta har västerländsk media genomgående bedömt Ryssland hårdare än andra länder. Man har inte heller brytt sig om vad om blivit bättre i Ryssland, utan helt enkelt sett landet som misär under Jeltsin parad med diktatur under Putin.

Jämför detta med bilden av Kina i media, ett oerhört mycket mer förtryckande land med mycket mer misär, men vad hör man? Bara explosiv utveckling och imperium på uppgång.

Nja, nu är det ju inte västerländsk medias uppgift att skriva snälla saker om Ryssland och Putin enbart för att bidra till att ryssarna ska känna sig uppskattade.

Och existerar man som de facto en kvasi-kommunistisk, totalitär stat med en enväldig ledare som sett till att skruva grundlagarna för att kunna sitta kvar vid makten i (hittills) 14 år så får man nog finna sig i viss kritik.

Och man får nog erkänna att de kritiska rösterna fått rätt på i stort sett varje punkt. Ryssarna har inte tagit de chanser de bevisligen haft, utan själva valt att inte lösgöra sig från sitt miserabla arv.

Visst kommer det alltid att finnas länder som objektivt är "värre" och mer repressiva, men Ryssland är ett europeiskt land och det finns inga ursäkter (längre). Västeuropa ligger öppet för handel och relationer som grannar om de bara vill, men den förvridna ryska självbilden och paranoian ligger kvar som grunden för den ryska nationen.
2014-04-25, 23:18
  #4790
Awaiting Email Confirmation
Hartarbetes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Savoy
Du har fel på precis samtliga punkter. Frågan är om du vet det och bara chansar på att ingen efterfrågar fakta, eller om du helt enkelt bara gissar att det är som du skriver?

Det är snarare du som har fel. Det är du som chansar att ingen kollar upp vad du skriver.

Vägnätsförbättring, skriver du och listar framtida planer. Snarare bevisar väl det att även ryssland erkänner problemet. Inte imponerande.

Ryssland har datorindustri, skriver du och ger exempel på ett litet företag som sätter sitt eget varumärke på andras produkter (sydkoreanska). Det startade som en PC-reparationsfirma i början på 90-talet. Avancerade genom att importera PC och sätta sin egen logotype på burken. Nu sätter det sin egen logotype på smartphones. Kallar du det datorindustri? Inte imponerad.

Du skriver att det finns modern telekomindustri och ger en konkret länk. Men har du läst innehållet ordentligt själv?

Citat:
For new technologies, Russia's mobile phone industry has depended on overseas companies

- Nokia Siemens Networks (NSN)
- Huawei Technologies
- Alcatel-Lucent
- Ericsson
- ZTE

Inte speciellt ryska. Att smälla upp Ericssons eller Nokias högteknologi på stolpar är ju inte speciellt hightech.

Du nämner rysk flygindustri, men inte beroendet till ukraina och andra underleverantörer av kritiska komponenter.

Citat:
Ursprungligen postat av Savoy
Ekonomin har vuxit explosivt sedan Jeltsins tid vid makten, vilket jag och många andra ofta tagit upp.

Under Jeltsins tid fanns en konstruktiv diskussion om hur framtidens industripolitik skulle byggas vill jag minnas. Man pratade om att det var viktigt att inte låsa in sig i beroendet av oljan, att få en bred diversifierad industribas att stå på. Mycket av det uppsving som skett under Putins tid är i själva verket rörelseenergi från Boris tid vid makten. Putin har väl förvaltat många av de bra ideerna, t.ex. arbetet med att få in utländska investeringar i ryssland, men samtidigt har många komponenter helt havererat. Utan okränkbar äganderätt och ett fungerande rättssystem försvinner intresset för företagande både från ryssar själva men även från omvärlden. På sätt och vis har ryssland idag hamnat där man under Boris tid hoppades man inte skulle hamna.

Citat:
Ursprungligen postat av Savoy
Rysk ekonomi kommer absolut ta stor skada av dumheterna man pysslar med i Ukraina, men tillväxtprognosen för 2014 ställdes nyligen ner från ca 2,5 % till 0,7 % pga Kriminvasionen. Det är inte lysande, men knappast haveri. Går de däremot ett steg längre nu och verkligen går in i de östra delarna, då lär det bli tal om recession. Men inte ens då haveri och massfattigdom.

Det blir troligtvis negativ tillväxt 2014. Den som lever får se. En finanskrasch står och bankar på dörren.
2014-04-25, 23:19
  #4791
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
OSCE dementerar alltså att dessa officerare är OSCE-observatörer:

1/4 Comms with military observers in Donetsk region lost. Team not OSCE monitors but sent by States under Vienna Doc on military transparency

http://twitter.com/OSCE/status/459747578297716736p

Ska det vara så svårt att förstå?

Majoren var alltså ditskickad av den svenska regeringen, inte OSCE.

1/4 Comms with military observers in Donetsk region lost.Team not OSCE monitors but sent by States under Vienna Doc on military transparency
2014-04-25, 23:20
  #4792
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Var har du sett det? Jag har inte sett någon sådan uppgift.

Möjligen var de ukrainska officerare som eskorterade de utländska officerarna beväpnade.

RT har en artikel om detta.


Citat:
The “people’s mayor” of Slavyansk, Vyacheslav Ponomaryov, said that a vehicle containing the international inspectors has been stopped because it contained officers of the General Staff of Ukrainian Armed Forces, military-looking men and munitions.

“It is true that we have detained the bus, as there we immediately found forbidden bullet shells and other munitions. We are currently sorting out who are these people driving inside it,” Ponomaryov told Interfax by telephone.

Ponomaryov later told RIA Novosti that the situation with the detained group will be resolved “by morning.”

“It is the line-up of the delegation that has raised our suspicion. I had met with the representatives of the OSCE before, we had normal businesslike talks. But back then the line-up was totally different. Now there were some military, more like some special-service agents,” Ponomaryov said.

“You have to understand that it is wartime here. We had to detain and check them,” he added.
2014-04-25, 23:21
  #4793
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Clodius
Vad kuppregimen i Kiev borde göra? Ja efter alla misstag så är det inte lätt att stabilisera situationen, men en bra början vore att:
1) Inställa våldsaktionerna mot den egna befolkningen.
2) Sparka ut nazisterna från regeringen.
3) Utlova folkomröstningar om självständighet för Östukraina.
4) Sluta med idiotiska utspel mot Ryssland, som det att Ryssland önskar ett tredje världskrig.
5) Snarast utlysa ett fritt val för att återupprätta konstitutionen.

Ett väl formulerat inlägg.

Ska man hålla val så ska de dock vara fria, vilket det inte finns några förutsättningar för just nu. Oppositionens (PoR:s) presidentkandidat sitter i husarrest, och det går hur som helst inte att ha en valrörelse och val när det pågår strider i delar av landet.

Regimen i Kiev tycks dock inte bekymras av det. Nyligen ändrade de vallagen så att valet ska vara giltigt även om bara en minoritet av de röstberättigade deltar.
2014-04-25, 23:25
  #4794
Medlem
DaEzzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Clodius
Det lär ha funnits vapen och ammunition i bussen.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article18779173.ab
Men vapnen var ju knappast några som svensk militär skulle använda så att det var eskortens vapen verkar ju rimligt, men det kan ju också förklara varför milismännen blir nervösa med tanke på att Kievanhängarna dödat en del separatister.

Var i den länkade artikeln står det att det funnits vapen i bussen?

Och om det funnits det (vilket det inte verkat har gjort enligt ovan), hur motiverar man att uniformerad ukrainsk militär personal, på Ukrainskt territorium inte skulle ha rätt att bära vapen?

Den där självutnämnde "borgmästaren" kommer att sluta med en kula i huvudet alternativt ruttna bort i ett Ukrainskt straffläger. Ryssarna lägger historiskt sett inte ett finger emellan för att hjälpa nyttiga idioter när de väl spelat ut sin roll.

Mycket möjligt att GRU undanröjer honom själva för att han inte ska gola ner dom på CNN för att rädda sitt eget skinn.
__________________
Senast redigerad av DaEzz 2014-04-25 kl. 23:31.
2014-04-25, 23:31
  #4795
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Seisma
Nu glömde du nämna morden på 100 människor som slaktades av bölsjevikkommunisterna under statskuppen i Kiev och som påminde om hur Anders Breivik slaktade 70 ungdommar på utöya i Norge. De som utförde slakten var inga smågangstrar från östra Ukraina och de är inte heller intresserade av att kindnappa folk, de slaktar dem bara om det gagnar deras syften. Varför gör dom så? Det beror på att de inte längre har kvar den mänskliga välvilliga naturen.

Är det klarlagt att det var fd regimen i Kiev som låg bakom beskjutningen? Vad jag hört så var oberoende observatörer lite misstänktsamma mot detta.
2014-04-25, 23:32
  #4796
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Darkwing Duck
Under tysk ledning, alltså. På inbjudan av Ukraina. Enligt villkoren i ett OSSE-fördrag. Svenska försvarets stf insatschef säger också i Aktuellt i kväll att "Wien", dvs OSSE, hade kontakt med gruppen fram tills de blev tillfångatagna.
Lite konstigt att inte ett par ryssar var med i den gruppen, hade ju underlättat och kunnat ge dom mer information. Jag antar att dom inte passade ändamålet och inte var önskvärda.

Trist att bli omhändertagna på en gång utan att dom kan få göra jobbet men vad hade dom väntat sig egentligen när dom ska möta fulla, obildade bykrigare som inte ens vet vad OSSE är för något. Trodde dom att dom skulle få träffa ryska specialtrupper som har koll på sånt?
2014-04-25, 23:33
  #4797
Medlem
Clodiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DaEzz
Var i den länkade artikeln står det att det funnits vapen i bussen?

Och om det funnits det (vilket det inte verkat har gjort enligt ovan), hur motiverar man att uniformerad ukrainsk militär personal, på Ukrainskt territorium inte skulle ha rätt att bära vapen?

Den där självutnämnde "borgmästaren" kommer att sluta med en kula i huvudet alternativt ruttna bort i ett Ukrainskt straffläger. Ryssarna lägger historiskt sett inte ett finger emellan för att hjälpa nyttiga idioter när de väl spelat ut sin roll.
Nu verkar det bara stå ammunition i artikeln, helt riktigt. Vet inte om det bekräftats att det fanns vapen också, eller om detta var ett felaktigt rykte. Fast varför ha ammunition om den inte skall användas i vapen?

Om det är rimligt att ha ammunition med? Tja det beror på. Om det rör sig om en transport av obeväpnade internationella observatörer så vet jag inte om jag tycker det är så rimligt. Dessutom måste man förstå milismännen; de har angripits av Kievregimens trupper...
2014-04-25, 23:34
  #4798
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hartarbete
Under Jeltsins tid fanns en konstruktiv diskussion om hur framtidens industripolitik skulle byggas vill jag minnas. Man pratade om att det var viktigt att inte låsa in sig i beroendet av oljan, att få en bred diversifierad industribas att stå på. Mycket av det uppsving som skett under Putins tid är i själva verket rörelseenergi från Boris tid vid makten.

Jeltsins experiment med rövarkapitalism av amerikansk 1800-talsmodell var en katastrof för Ryssland, det medger även nyliberala ekonomer idag. Hela landet höll ju på att gå under, och de tillgångar som fanns skänktes bort till oligarker och rövarbaroner.

Ukraina med sina - jämfört med Ryssland - enorma problem visar vad som skulle ha skett med Ryssland om Jeltsins politik fått fortsätta. Oinskränkt oligarkvälde och allmänt förfall.
2014-04-25, 23:46
  #4799
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av alamos
RT har en artikel om detta.

Intressant artikel. Det fanns alltså enligt vad som påstås redan observatörer i området, som var obeväpnade och utan eskort av ukrainsk militär. Inte så konstigt om rebellerna i så fall blev förbryllade när dessa figurer sedan dök upp med sin eskort.
__________________
Senast redigerad av Regulus 2014-04-25 kl. 23:51.
2014-04-25, 23:56
  #4800
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DaEzz
Nja, nu är det ju inte västerländsk medias uppgift att skriva snälla saker om Ryssland och Putin enbart för att bidra till att ryssarna ska känna sig uppskattade.

Och existerar man som de facto en kvasi-kommunistisk, totalitär stat med en enväldig ledare som sett till att skruva grundlagarna för att kunna sitta kvar vid makten i (hittills) 14 år så får man nog finna sig i viss kritik.

Och man får nog erkänna att de kritiska rösterna fått rätt på i stort sett varje punkt. Ryssarna har inte tagit de chanser de bevisligen haft, utan själva valt att inte lösgöra sig från sitt miserabla arv.

Visst kommer det alltid att finnas länder som objektivt är "värre" och mer repressiva, men Ryssland är ett europeiskt land och det finns inga ursäkter (längre). Västeuropa ligger öppet för handel och relationer som grannar om de bara vill, men den förvridna ryska självbilden och paranoian ligger kvar som grunden för den ryska nationen.


På vilket sätt har man ändrat grundlagen?

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in