Citat:
Ursprungligen postat av
nettiruskarepo
Du beskriver väl den attitydsproblem som ni har mot finnar.
Det är otroligt att ni kan tala om oss som vi vore "eviga skogsfinnar", dumma och deprimerade, som indianer eller andra vildmänniskor vilsna i den civiliserade världen.
Jag antar att du har skrivit ett indignerat brev till Martti Syrjä ...

Ja, och det är otroligt att ni kan påstå att det är enbart "tvångssvenskans" fel att finnarna inte orkar eller hinner lära sig "nyttigare" språk.
Jag är från en tvåspråkig familj, gick i svenskspråkig skola och läste där summa fem språk - två inhemska och tre främmande. Jag gillade dem alla. Jag hade alltid 9 och 10 på betygen, jag skrev fyra av språken i studentprovet och fick laudatur i samtliga. Och
inte en enda gång kände jag det som om något av språken krävde orimligt mycket tid och energi, som hellre kunde ha satsats på "viktigare" saker.
Jag var säker på att jag skulle få åtskilligt med nytta av språklektionerna i framtiden (attitydfrågan, nota bene!) och så har det även blivit. Efter skoltiden har jag fortsatt att fräscha upp och fördjupa det jag lärde mig, jag har pluggat in ytterligare ett antal språk, och jag har nog för avsikt att lära mig fler bara jag hinner.
Men om jag var bra i språk i skolan, var jag desto sämre i matematik och biologi, delvis kanske till följd av bristande personkemi med lärarna (vanligt svepskäl, som ni vet). Dock försökte jag tålmodigt följa med undervisningen, eftersom jag inte skulle få något slutbetyg annars. Och så hade jag ju blivit intutad att det ingick i allmänbildningen - och som tonåring var jag dålig på att ifrågasätta auktoriteter.
Säkert har de flesta av oss älskat vissa skolämnen samtidigt som vi avskytt andra, säkert skulle flera av oss som 14- eller 15-åringar ha bytt ut ett av dessa avskyvärda ämnen mot nånting trevligare. Men ni vet mycket väl (hoppas jag) att glopar i skolåldern ännu inte är kapabla att dela in ämnena i "nyttiga" och "onödiga". Samhället slår in på en farlig väg om man börjar utforma skolans läroplan enligt vilka ämnen som eleverna upplever som
bra eller
skit.
Ja, det finns säkert många finska elever som tycker att svenskan är tidskrävande, onyttig, ful och bögig, och som gärna skulle se att den försvann från schemat.
Men det finns säkert också många elever som gillar svenska, eller i varje fall förhåller sig neutrala till språket. Och som inte alls delar finskhetsarnas syn på svenskan som ett jättehinder för inlärning av andra språk. I stället ogillar de något annat.
Ändå så är det just
svenskhatarnas klagovisor som får all uppmärksamhet, inte matematik-, musik- eller religionshatarnas.
Kan ni finskhetsare förklara hur det just
svenskan plötsligt är så ofantligt mycket mer
onödig och
tidskrävande, i jämförelse med modersmål, fysik eller slöjd?
Varför är ni så
oerhört mycket mer angelägna att tillmötesgå just dem som avskyr svenska, i stället för dem som avskyr till exempel kemi, gymnastik eller historia?
Är antipatier mot svenskan på något vis mer
begripliga, kanske ur ert trångsynt finsknationalistiska perspektiv rentav av en
högre och
ädlare art, än motsvarande känslor mot andra ämnen?
Och slutligen:
Tror ni faktiskt att finnarnas allmänna språkkunskaper kommer att förbättras radikalt, bara den obligatoriska svenskan avskaffas?
För ungefär nio månader sen skrev jag
ett inlägg i denna samma tråd, där jag ställde dessa samma frågor. Där länkade jag även till en då färsk, numera tyvärr försvunnen ledarartikel i Aamulehti, där det framgick hur finländska elever rent allmänt läser allt färre språk.
Man kan inte undvika slutsatsen att det just är på grund av det eviga ältandet om tvångssvenska som fått vår språkrikedom att övergå i en engelskdominerad språkfattigdom, löd en av tidningens konklusioner.
I mitt förra inlägg försökte jag också dra mig till minnes vilka argument svenskans belackare har svängt sig med tidigare. Under 80-talets yuppie-epok hette det att finnarna borde lära sig bättre engelska, och att
svenskan var ett hinder för det. På 90-talet ansågs det att de nyblivna EU-finländarna borde bli flytande på tyska och franska, och att
svenskan därför borde skippas. Nu under det nya seklet är det kunskaper i ryska och kinesiska som man borde vinnlägga sig om, men tyvärr kräver
svenskan alldeles för mycket energi.
Alla de här språken är oerhört viktiga, men de här exemplen visar klart hur svenskhatarna tänker: dera sprimära mål är att få bort den obligatoriska svenskundervisningen, inte att ge folket bredare språkkunskaper.
Jag upprepar vad jag sagt i tidigare inlägg:
för egen del skulle jag faktiskt vara redo att diskutera den obligatoriska skolsvenskan. Finland behöver folk med mer mångsidiga språkkunskaper, och alla har faktiskt inte kapacitet att lära sig flera språk.
Men ni vet lika väl som jag, att skolsvenskan bara är första steget. När de fanatiska svenskmotståndarna märker hur deras decennielånga kampanj äntligen kröns med framgång, kommer de bergsäkert att hitta nya frågor att engagera sig för: de riktar in sig på påhittade finlandssvenska
privilegier som ska avskaffas, de vill
åtgärda den
orimligt gynnade position som svenskan har i jämförelse med de så kallade
nyfinländarnas många tungomål.
En viss heikkitalaban tillstår helt öppet att Finland ska ha likartad språklagstiftning som de andra nordiska länderna - finskan ska vara det enda officiella språket, svenskan och samiskan ska ha minoritetsstatus. Andra är inte lika ärliga som han ...
Ett Finland, som lönar sina svenskspråkiga medborgares insatser för fosterlandets väl med att omvandla deras modersmål från det ena officiella språket till minoritetsspråk, är inte mitt fosterland längre. Jag är medborgare i ett tvåspråkigt, fritt och stolt Suomi-Finland, inte i ett inkrökt, intolerant och självupptaget yksi-kieli-ahdas-mieli-Fennostan.