Citat:
Ursprungligen postat av
PrinceMeandor
Rätta mig gärna om jag har fel men counters spelar väl mest roll i progames ändå? I de lägre ligorna så spelar ju inte de små detaljerna som proffsen värdesätter särskilt stor roll.
Nja om man ska ta exempel som Talon vs Morgana, så har Talon en klar fördel och är de som spelar lika bra på sina champs, så lär Talon vinna denna matchup.
Däremot åtminstone där jag spelar nu så är det stor skillnad mellan de olika spelarna, och tar jag då en champ som hamnar riktigt högt upp på min skill skala så kommer jag ha en väldigt bra förutsättning att vinna just den lanen, även om motståndarna skulle välja någonting som är bra mot den jag spelar, såklart så finns det vissa omständigheter som gör att jag kan förlora, som exempelvis motståndaren väljer någonting som är riktigt bra mot en i kombination med att de har en junglare som vet vad de gör.
Så det spelar en högst varierande roll hur mycket counter faktiskt påverkar, och det är nog framförallt i de högsta divisionerna där det faktiskt syns lite klarare.