Citat:
Ursprungligen postat av
Conception
Hur många vuxna känner du?
Bara för att man har det du räknar upp så behöver det inte betyda att man vill imponera på andra. Jag tror faktisk helt enkelt att majoriteten köper dessa saker för att man behöver det. Inte för att imponera på andra.
Bil och hus har mest med att göra hur man vill leva själv. Tex har jag inte en ny bil för att imponera på andra utan för att jag mer uppskattar att köra en nyare bil. Det är lite roligare tillvaro än att sitta i en gammal bil helt enkelt. Det är också tryggare om det skulle ske en olycka. Hus har jag för att jag behöver utrymmet och jag anser det livskvalité att alla rum jag har fyller ett syfte. Det har ingenting med att jag vill imponera på andra. Så ser det i varje fall också ut för alla jag känner som skaffar hus.
Smycken kan helt enkelt ses som en investering eftersom de knappast blir värdelösa med tiden utan rentav kan stiga i värde. "Överprisade kläder" är ett luddigt begrepp då jag inte riktigt förstår vad du menar. Jag tror de flesta som köper dyra kläder mer är ute efter kvalité än just märke. Märke är nog något som är viktigare när man är ung.
Dyra bilar/båtar/märkeskläder/elektronik är inte något man BEHÖVER. Detta slösar nästan varje familj sina pengar på.
Statistiken talar för min fördel, svenskar (och finnar) är skuldsatta över öronen, något bekräftelsebehov måste de ju ha då.
Nej, smycken stiger inte i värde om det är vanliga smycken (det är inte många som köper antika smycken). Köp en diamantring för 50000kr så är den värd 10000 om du säljer den.
Det är värdemetaller i större mängd (guld/silver i bullion-form eller i myntform) som KAN öka i värde sålänge som spekulationsbubblan växer (då dessa metaller är precis lika värdelösa som stenar i diket, det industriella behovet matchar inte det inflaterade priset som de har).
Hade människor varit ute efter kvalitè så hade de inte köpt Gant-skjortor/PRL-skjortor för 1000kr, de hade köpt en skräddarsydd skjorta som fås för samma pris (finns t.o.m. skräddarsydda skjortor för 500kr på nätet med MYCKET bättre kvalitet än PRL/Gant/valfritt stort märke) men till mycket högre kvalitè.