Citat:
Ursprungligen postat av
Ass.Parade
Men tanken på att alla ska ha det bra är fortfarande en fin tanke oavsett hur man vinklar det. Men vad i ett socialistiskt samhälle gör så att knarkaren får det lika bra som en hårt arbetande man som du t.ex? Varför införs det inte kontrollanter av hur folk ligger till i livet eller skulle det vara för mycket resurser som går till det?
Du får absolut tycka att det är en fin tanke, men jag för fortfarande inte det. Inte heller säger jag att ett socialistiskt samhälle gör så att knarkaren får det lika bra. Så länge knarkaren inte påverkar mitt liv så skiter jag fullständigt i honom/henne. Att bry sig om saker man inte har koppling till eller känner till är en godtycklig handling som andra gärna får hålla på med.
Kontrollanter? Mot vilken standard skulle människor kontrolleras menar du? Finns det en checklista som man kan bocka av för att mäta mängd happiness i en person?
Jag tycker precis tvärt om (känner att jag verkar som en trotsig treåring). Staten skall låta folk sköta sitt i större utsträckning. Låta folk ha större frihet att utveckla sina liv. Först då tror jag att folk blir lyckligare och får det bättre.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ass.Parade
Det där med lika värde är alltid lika klurigt att diskutera. Det är sant att man känner att vissa människor helt enkelt inte "förtjänar" något.. Men tänker man med hjärtat så vill man ändå påpeka att alla har lika värde.
Förtjänar något och att ha ett värde är inte samma sak. Alla människor förtjänar åtminstone resultatet av sina egna handlingar, vilket inte är fallet idag. Men värdet hos en individ är beroende av flera faktorer, antal nära och kära, nytta för samhället och självbild, är man religiös så kan man även lägga in guds värdesättande här.
Sett ur ett samhällsperspektiv så är en läkare mer värdefull än en svarvare, helt enkelt för att det finns färre läkare och de kostar mer att utbilda.
Nära och kära. Exempelvis föräldrar värdesätter (normalt sett) sina barn högre än något annat, saknas föräldrar så saknas även det värdet dom sätter på en individ.
Självbild. Personer med narcissistiska drag sätter ett betydligt större värde på sig själv än vad en djupt deprimerad människa kanske gör.
Religion. Gud älskar alla (så länge man följer just den guden).
Alla dessa variabler antar olika värden för olika personer, alltså har människor inte samma värde. (Doktorshatten here I come).