2014-04-16, 03:15
  #37
Medlem
larHans avatar
Jag säger bara: idag står vi 99%:en för en kritik mot det rådande om vi samlar oss som inte är vänster i sig. Det är bara ren rationalitet. 1% , eller egentligen 0,001%, kan inte i längden styra den här världen genom banker och höghastighetshandel av finansmarknader som resulterar i en omåttlig ansamling av rikedom i så få händer utan att det får konsekvenser. Där har nationalism och andra ismer ingen plats. Vi är alla en. Det handlar om ren demokrati och renhållning av mänskligheten. Har vi funnits i 200 000 år utan dessa parasiter ska vi inte acceptera att de styr utvecklingen till avgrunden för oss andra idag utan hänsyn till annat än sin egen lycka och vår troliga undergång. Man tar inte hänsyn till ohyra när man bekämpar dem annars heller! Use Bugspray and kill them! Eller så får de acceptera faktum och avpollettera sig själva. Vilket är mindre troligt. Om vänstern i sig är hatad på Flashback så är det troligtvis på grund av missuppfattningen att vänstern är något annat än demokrati.[]http://media-cache-ak0.pinimg.com/736x/7d/4f/3a/7d4f3a61ebb269e90a2be12fdb7faa03.jpg
[/url]
Citera
2014-04-16, 03:28
  #38
Medlem
Drinkycrows avatar
Det är väl mest en jävla jargong. I&I är stort här och många användare ventilerar och ryggdunkar här, kanske för att de har få andra platser att göra det på. Säger någon emot dem så blir de kallade kommunister oavsett vad de tror på. Lite foliehatt på att tro att kommunister har politisk makt i sverige 2014.

Jag blir mest irriterad på att de buntar ihop vänstern och det hela blir en stor halmgubbe. De få gånger jag har gett mig in i diskussionerna på till exempel I&I och kanske kritiserat något dumt någon SD-politiker gjort så har jag fått svar i stil med "men den sossen gjorde det där! och gudrun schyman var alkis!! vad säger du om det din jävla kommunist!". Det blir liksom löjligt när jag är anarkist och helt plötsligt ska försvara någon sosse. Som om jag skulle vara typ homie med Göran Persson bara för att jag inte dyrkar SD.
Citera
2014-04-16, 04:27
  #39
Medlem
hansl77s avatar
Misstag kan ske men din rubrik borde lyda:
Varför är vänsterpolitiken så hatad på Flashback?

Makten är vänster. Makten får inte kritiseras. Därför samlas många vänsterkritiska på ett anonymt forum.

Jag kan hålla med om att det är väl mycket ryggdunkeri och många gånger överdrivet och onyanserat invandrarhat i vissa delforum. Det får nog dock betraktas som en konsekvens av att samhället utanför är så otillåtande. Överlag håller Flashback som diskussionsforum hög nivå med moderatorer som är överlägsna alla andra i Sverige beträffande saklighet.
Citera
2014-04-16, 09:57
  #40
Medlem
P4n0pl147h305s avatar
För att det inte är ballt att råna folk på deras pengar och sedan kasta bort de på främlingar, parasiter och andra komplett ovärdiga människor.

Vidare så är eran dödsdyrkan ingen vidare hit, dvs. abort, eutanasi och nästa steg som ni vänsterdårar kommer till är regelrätta dödsläger / "arbetsläger".

Sen eran vurm för perversiteter, homosexualitet, pedofili, tidelag osv.
Erat judehat.
Eran globalism/internationalism.
Eran miljöförstöring.

Er indoktrination av små barn in i evotardism och ateism.

finns mycket mer, men att ni är förrädare och monster är ganska självklart, må Gud göra processen kort med er så snart som det är möjligt.
Citera
2014-04-16, 10:13
  #41
Medlem
Jens4s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ass.Parade
Det är bara att erkänna att det är du själv som du tänker på när du röstar på M för det gynnar sådana som vet att de kan lyckas men alla har inte de förutsättningarna och de människorna får det svårare när Högern styr.

Jag vet vad det finns för fördelar med höger respektive vänster samt nackdelar och jag delar inte kommunisternas tro på en löjlig "utopi". Sanningen är att det går inte att bygga ett drömsamhälle där alla mår bra men vi får sträva efter att majoriteten har det bra, därför är vänstern det bästa valet (sossarna alltså).

Få mig att ändra åsikt. Jag är öppen för allt, varför ska jag vara för höger politiken?

Det finns nog flera anledningar till att många här på FB är antivänster.

1) Här är ju mest människor som istället för att bara läsa Aftonbladet och se TV nyheterna faktiskt söker upp information själva, läser utländsk press, reflekterar lite mer etc och de flesta (inte alla) landar då i en lite mer pragmatisk syn än den rådande Svenska synen.

2) Många av de mer vänsterinriktade siterna på nätet (då menar jag både forum och svensk gammelmedia) tillåter ju inte avvikande åsikter vilket gör att de som tillhör mångfalden av åsikter ej kan/får yttra sig där vilket gör att de tvingas till de få platser där man får uttrycka sina åsikter fritt.

Citat:
Ursprungligen postat av Ass.Parade
Det är bara att erkänna att det är du själv som du tänker på när du röstar på M för det gynnar sådana som vet att de kan lyckas men alla har inte de förutsättningarna och de människorna får det svårare när Högern styr.

Detta argument är väldigt inkonsekvent, jag har hört det sedan jag var tonåring (kommer själv från en klassiskt S & V bakgrund där vänner och familj alltid sagt just att "högern är egoister för de röstar så att det gynnar dem"). Frågan är ju då: De som säger just så gynnas ju själva mer av en vänsterpolitik vilket rimligtvis innebär att de är precis lika egoistiska som röstar på något som främst gynnar dem själva.
Citera
2014-04-16, 10:26
  #42
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ass.Parade
Det du egentligen säger är att du tror att en stor del av människorna i Sverige kommer att förlita sig på bidragen och skita i att jobba och på det sättet minskar skatteintäkterna? Varför skulle folk vilja leva på bidrag för?

Tillräckligt många funkar så, för att de ska vara ett problem. I en underklass finns det arbetslöshet i flera generationer. Somliga arbetar inte ... OCH deras föräldrar har inte heller någonsin arbetat och inte heller deras föräldrar... I Sverige har det problemet tidigare varit marginellt.

Men, nu har svenska politiker *importerat* en underklass... genom att de uppmuntrar en invandring av människor, som inte är anställningsbara. Dessa blir "väl integrerade i bidragssystemen" (formuleringen är hämtad ur rapport från Umeå universitet). Tillräckligt många av deras barn betraktar denna integration i bidragssystemen som naturlig... för att det ska bli problem.

När du dessutom importerar alltför många människor, som anstränger sig att maxa sina bidrag OCH jobbar svart... så har du problem.

Frågan: Varför skulle folk vilja leva på bidrag för? verkar ställas med utgångspunkten, att om man inte hittar hittar ett heltäckande svar på frågan "varför" som dessutom gäller för *alla* människor ... så kan man bestämma sig för att blunda för, att somliga är "väl integrerade i bidragssystemen" och blunda för att bidrag kombineras med svartjobb.

Du kan ju också ställa frågan: Varför skulle folk vilja begå våldsbrott för? Du kan naturligtvis inte hitta något heltäckande svar på den frågan som gäller för *alla* människor. Blir din slutsats, att våldsbrottslighet inte är något problem, eftersom alla människor inte vill begå våldsbrott?
Citera
2014-04-16, 10:28
  #43
Medlem
Denoms avatar
Utan fri marknad går det inte att avgöra vad som går bra och vad som går dåligt. Det är inte svårt att lista ut varför statliga monopol alltid är ineffektiva.
Citera
2014-04-16, 10:39
  #44
Medlem
theRulerOfBethoss avatar
Ett enkelt svar på TS fråga är att på Flashback hittar du fler människor än i resten av samhället som ställer sig kritiska mot den politikiska makten. Vänstern (och hit räknar jag numera även alliansen) strävar egentligen bara efter en enda sak, att öka den politiska makten över folket, och därmed minska människornas friheter och rättigheter. Detta ser vi i nästan varje beslut/förslag och uttalande som kommer från dem (senast igår när miljöpartiet ville inskränka yttrandefriheten ytterligare).

Det är naturligt att tycka illa om vänstern om man tycker illa om den politiska makten. Det är också naturligt att tycka illa om vänstern om man är en tänkande människa.
Citera
2014-04-16, 10:55
  #45
Medlem
Vindens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aristoteles22
Högern har succesivt hjärntvättat människorna genom att låta allt förstatligande utgöra
en klar förlustaffär, för alla parter. Dessutom, har man under senare tid, konstigt nog,
lyckats avslöja århundradets omfattning av bidragsfusk. Ingen har påtalat att det suttit
inkompetenta människor som hanterat dessa ärendet. Resultatet har blivit att handläggare,
i brist på kunskap, sedermera valt att trampa på de riktigt sjuka. Det var och är fortfarande
förkastligt att vara sjuk, arbetslös eller bidragsberoende. Somalier får grönt ljus redan vid
tröskeln, främst pga handläggarens rädsla för överheten.

Du utrycker dig konstigt. Vad har högern förstatligat? Ingenting får man förmoda eftersom det är helt emot vad de önskar.
Sen har bidragsfusk i sig inget med vänster eller högerpolitik att göra så. Inte heller inkompetens bland handläggare. Att handläggare är rädda för överheten och ger grönt ljus tll somalier har heller inget med vänster eller högerpolitik att göra. Vänstern, om du ser dig om i världen och historien är mycket mer auktoritär och skräckframkallande än högern. Jämför USA mot Sovjet tex. Var var man mest rädd?
Sen är faktiskt vänstern ännu mer angelägen om att ge grönt ljus till somalier. Du tror väl inte att invandringen av somalier skulle minska om Vänsterpartiet och miljöpartiet kommer till makten? Det skulle komma mer somalier och de skulle få mer bidrag.

I korthet vill vänsterna ha en STOR offentlig sektor. Den offentliga sektorn kostar pengar men det vägra vänstern att inse. Till slut har man en situation där företagen inte mäktar med att skapa ett överskott som alla kan använda och då flyttar företag, de lägger ner, och så blir det en nedåtgående spiral. Till slut får vi planekonomi där staten bestämmer vad som ska producerar och hur mycket. Eftersom produktionen är bestämd av staten så har efterfrågan ingen betydelse och du får inte köpa det du vill ha utan du får bara köpa det staten tycker att du behöver och ska ha. Det händer i ALLA socialistiska länder.
I ett fritt land finns en marknad som bygger på efterfrågan och tillgång. Det är otroligt vackert och värdefullt att det är fritt att producera som vi vill ha, äga våra bostäder, starta ett lite företag.

Allt handlar om att i ett fritt samhälle får man göra som man vill. I ett vänstersamhälle får man göra som staten vill.
Citera
2014-04-16, 12:05
  #46
Medlem
PsychoRastaSkinheds avatar
På flashback är högern överrepresenterad. Ta en titt på de redigt gamla trådarna så var det mer jämt men sedan var det ju den perioden för en massa år sedan när nassemoderatorer styrde runt och bannade en jävla massa vänsterfolk så de flesta drog över till socialism.nu istället. Flashbackvänstern har aldrig återhämtat sig sen dess.
Citera
2014-04-16, 12:08
  #47
Medlem
kurt-sunes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PsychoRastaSkinhed
På flashback är högern överrepresenterad. Ta en titt på de redigt gamla trådarna så var det mer jämt men sedan var det ju den perioden för en massa år sedan när nassemoderatorer styrde runt och bannade en jävla massa vänsterfolk så de flesta drog över till socialism.nu istället. Flashbackvänstern har aldrig återhämtat sig sen dess.

Fast SD och höger är inte riktigt samma sak hörrö. I min värld är SD ett sosseparti men med invandrarfientlig profil. De delar till och med många åsikter med vänstern tro det eller ej.
Citera
2014-04-16, 12:10
  #48
Moderator
Sun Rulers avatar
Det finns otaliga skäl till varför jag skyr vänstern likt pesten men den huvudsakliga anledningen är deras vidriga människosyn. De ser till det totalitära kollektivet och inte individen. Deras företrädare vet inte vad som är bäst för mig och mina. Vidare så gör de sitt yttersta för att begränsa min frihet och handlingsutrymme. Detta genom sin imbecilla ekonomiska politik.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in