Citat:
Ursprungligen postat av
adina
Är gästarbetarna som arbetar som prostituerade i Tyskland egna företagare som betalar de avgifter som andra företagare betalar?
Vet inte mer i detalj vilka regler som gäller i Tyskland. Det som man dock kan se väldigt snabbt och enkelt är att
priserna är
betydligt lägre än här.
Läs gärna i den tråd som jag nu har nämnt ett par gånger i den här tråden men som feministerna verkar ignorera fullständigt. De nämner den inte ens.
Citat:
Det är väl svenska kvinnor och män som ska arbete på de statliga bordellerna i Sverige och betala samma avgifter till staten som andra företagare som säljer tjänster eller ska det vara någon form av undantag för dessa företagare?
Om det ska vara undantag och lägre avgifter så borde det rimligtvis komma andra företagare till Sverige som tex. tandläkare, läkare och sälja sina tjänster som egen företagare till betydligt lägre priser.
Jag anser nog att samma regler ska gälla alla företagare överlag.
Fast de styrande brukar ju tala om den där "arbetskraftsinvandringen" som vi och vårt land
absolut inte skulle klara oss utan. I många andra branscher ser de det som helt naturligt att till största delen andra än svenskar arbetar så varför inte även inom sexbranschen.
Edit:
Citat:
Ursprungligen postat av
ManManne
Nej, det är inte killar som är rädda för att andra killar skall betala mer, som vill förbjuda betal-sex. Det är kvinnor som tror att deras män skall knulla en hora, som vill det.