Citat:
Ursprungligen postat av
SirSaWa
Ja, där har tiden verkligen stått stilla. Men det måste ha varit någon form av museum eller där man kan gå in för att få en återblick hur det var att bo förut.
Ingen normal människa kan bo så så vidare det inte är någon form av inavel.
För övrigt skrämmer sådana foton på väggarna mig!
Kollade för att se om någon postat detta! Läste i tidningen att den som bodde där sist dött -52, sedan dess har det stått orört och arvingarna bara förvaltat det. Tycker det ser ut att ha klarat sig bra för att ha varit obebott så länge. Det fula plåttaket är nog en snabb billig lösning för ett hus man inte bor i och inte vill kosta på mer än nödvändigt.
Kul att se, bor själv i ett hus inte helt olikt detta fast inte lika "musealt". Lustig fast bänk/hylla på övervåningen, vad var det för något egentligen?
Hoppas nu det säljs till någon som har vett att uppskatta det och inte någon som målar allt vitt, öppnar planlösningen och är med i inredningsreportage om hur de "bevarat den gamla charmen" och "renoverat med varsam hand".