Citat:
Ursprungligen postat av
CarlFriedrichGauss
Gud har alltid funnits, han har inte börjat att existera.
Du skriver det som om du har någon sorts vetskap om detta. Berätta gärna vad du baserar ditt påstående på. Om du menar att Gud alltid funnits, vad hindrar då att universum i någon form alltid funnits? Berätta gärna mer ingående än bara massa menlösa påståenden.
Citat:
Så du menar att jorden också alltid har funnits.
Nej.
Citat:
Så du menar att det inte är vetenskapligt bevisat att universum är 13 miljarder år gammalt.
Nej, det menar jag inte heller. Hur är det med läsförståelsen lilla vännen?
Citat:
Jaha så du har egna argument, vem var det som hänvisade åt Russel?
Jag framförde argumentet på ett par olika sätt och följde sedan upp med hänvisning till Russel's Tekanna för att vidare hjälpa dig att förstå argumentet. Så, ja. Jag har presenterat egna argument.
En ledtråd, om du inte förstått, är att det handlar om filosofisk bevisbörda. Kommer du ihåg vad jag skrev eller ska du kanske leta rätt på min text och försöka förstå den istället för att komma med dumheter?
Vidare, vad sägs om att du faktiskt svarar på några av frågorna som riktades till dig? Hur oärlig är du i din diskussion?