Citat:
Ursprungligen postat av
Dr.Dzerzhinsky
Det är sant, vi ska hjälpa varandra och det känns som att jag behöver ge dig lite hjälp då du med gamla liberala trix försöker bunta ihop kommunism och nazism varigenom du tappar kompassen.
Xelious har på ett utmärkt sätt illustrerat den akuta bristen på enhetlig argumentation som råder här. Han har visat hur de pro-ryska parterna i argumentationen direkt motsäger varandra genom att måla upp situationen som "svart eller vitt" och där ingenting går ihop. Ena sekunden är det nazister som styr, andra sekunden är det judar/USA etc. Problemet ligger i att ingen av dessa lyckas betrakta situationen på ett objektivt och verklighetsförankrat sätt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Dr.Dzerzhinsky
Denna nazism hade ett fäste i Ukraina. Det är samma nazism då som nu. Till nazismens ideologi hör en föreställning om övermänniskan (dock inte Nietzches; som för övrigt ironiskt nog, på flera plan ironiskt, hatade tyskar). Denna föreställning inkluderade att slaverna - dvs bl a ryssar - är underlägsna den sk ariska rasen.
Nazismen har därför kommit att avskys av slaver inte bara pga anfallskriget på Sovjetunionen utan även för sin människofientliga och rasistiska ideologi som angriper dem personligen.
Putin är väl förtrogen med historien. Han vet vilka rötter nazismen har i västra Ukraina och var säker på att han inte kommer att tillåta denna avskyvärda ideologi att få fotfäste i de östliga regionerna, hur mycket än USA understöder detta.
Du verkar inte riktigt känna till Ukrainas historia och vad nazism innebär.
Nazismen hade inget fäste i Ukraina. Det finns inte heller någon nazism i Ukraina idag.
Du syftar möjligen på UPA (Ukrainian Insurgent Army), ukrainsk nationalistisk gerilla som under andra världskriget krigade mot
både Nazityskland
och Sovjetunionen. Deras ledare Stepan Bandera satt bl.a. i ett tyskt koncentrationsläger. De krigade för ett
fritt Ukraina, för
självständighet. Detta har ingenting att göra med den "ariska rasen" och övrig nazistisk ideologi. Den nationalism som finns i Ukraina är grundad på just dessa värderingar,
frihet och
självständighet. Det har ingenting med nazism eller rasideologi att göra.
Eftersom UPA krigade mot Sovjetunionen så gjorde Sovjet allt i sin makt för att framställa UPA som djävulen och smutskasta dem på alla möjliga sätt. De sovjetiska historieböckerna har gjort allt för att ge sken av att UPA var nazikollaboratörer och således onda människor. Denna, historiskt felaktiga, uppfattning lever kvar i Ryssland idag. Precis samma sak sker idag med Majdan, där tankar om Ukrainas frihet och självständighet (d.v.s. ukrainsk nationalism) svartmålas som nazism.
Rätt ska vara rätt. Jag förstår att man som ryss inte uppskattar den ukrainska nationalismen, då den i stort sett går ut på att vara fri från det ryska inflytandet. Det är därmed, ur ryssarnas synpunkt, rationellt att svartmåla den ukrainska nationalismen så mycket som möjligt. Samma sak görs med balter, som också, p.g.a. sina självständighetssträvanden, svartmålas som nazister av ryssarna. Men ska man bedöma saker objektivt och rättvist så är det uppenbart att de ukrainska nationalistiska rörelserna (både under andra världskriget och idag) inte har någonting gemensamt med nazism. I sådana fall kan man lika gärna kalla IRA (Irish Republican Army) nazister? Skogsbröderna (baltisk frihetsrörelse mot Sovjet) är också nazister?
Ska man dock tala om Ryssland, både förr och nu, så finns det en hel del att säga.
Historia
Russian Liberation Army
S.S. Sturmbrigade R.O.N.A.
29th Waffen Grenadier Division of the SS RONA (1st Russian)
Så ja, där kan vi snacka om att nazismen hade ett fäste. Men det är ingenting man läser i den ryska skolan, antar jag?
Nutid
http://panzicov.livejournal.com/318467.html
Ja, behöver det ens sägas någonting? Du är nog själv medveten om det stora antalet nynazister och främlingsfientliga våldsbrott i Ryssland. Det är ingenting som kan sägas om Ukraina.
Så varför anklaga Ukraina för ett ryskt problem? Gäller att titta sig själv i spegeln och lära sig lite mer om sin egen historia, innan man anklagar andra. Nazismen är, både ur ett historiskt och nutida perspektiv, ett mycket stort problem i Ryssland. Det är ingenting som kan sägas om Ukraina. Så alla försök att svartmåla Ukrainas frihetskamp som "nazism" är ingenting annat än ett tecken på en god indoktrinering av rysk propaganda.