Citat:
Ursprungligen postat av
Gameplayer
Rent symboliskt så är ju det manligaste av alla attribut och något som kvinnan saknar. Dessutom blöder kvinnan varje månad, vilket semi-symboliskt ses som kvinnan förlorar lite av sin energi. Mannen blöder inte på detta sätt och det var även ett skäl att endast män var präster under lång tid. Mannen hade alltså en kraft som gjorde honom lämpad att vara religiös ledare (eller kanske ledare i allmänhet). Eller kunde i varje fall välja att inte förlora denna kraft. Se på katolska kyrkan än idag.
Detta jämnas dock ut lite av att mannen blir svag efter en orgasm och måste återhämta sig. Till skillnad från kvinnor som kan få flera orgasmer i rad. Rent religiöst har detta också utnyttjats inom vad som kallats helig prostitution.
Sen vad symboliserar fallosen? Det är faktiskt en symbol som förknippats med solen. Den livgivande kraften. Den har också en annan koppling genom att den inom sentida ockultism förknippats med det 15:e tarot-kortet i den stora arkanan, Djävulen. Satan i sin tur brukar förknippas med planeten saturnus vars färg är svart. Då är vi åter tillbaka till präster som bär svart och olika falliska symboler som påvar haft och även kungar. Solen är en kraftfull symbol. Se på nazisterna som erövrade stora delar av världen med en solsymbol på sin fana.
Jag kan skriva hur mycket som helst om detta men det får räcka.
Fallossymbolen är skapad av mannen och FÖR mannen och enligt bibeln var det Adam som kom först och Gud gav honom allt men förbjöd honom att inta kunskapens träds frukter. Adam gick omkring och suckade och kände sig ensam. Gud slet ur revbenet på Adam och gjorde en kvinna så han fick lite sällskap. Ormen kom till Eva och sa att nej, nej, nej ät och du blir klokare än Gud. Eva berättade det för Adam som då gick emot sin egen skapare och Gud ropade på Adam. Vad har du gjort Adam? Var är du? Jag är naken och det är Evas fel hon lurade stackars mig. Men gud kastade ut dem båda. OCH här är vi ännu och skyller på varandra och Adam kopiorna har gjort sin penis till Gud fader och fallos symbol. Vissa fortsätter än idag och tillber sin penis. Det kanske är faan själv som ormat till sig där fram? Fallos symbolen är mannens skuldkänslor inför skaparen. Mannen är under och given. Så är det med penishistorien och fallos fablen.